STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JAN ZAJĄC NA WAWELU: EUCHARYSTIA SAKRAMENTEM DROGI

Bp Jan Zając na Wawelu: Eucharystia sakramentem drogi

– Sakrament Ciała i Krwi jest sakramentem drogi. Tej drogi, którą człowiek podąża do licznych swoich przeznaczeń u Boga samego. Tej drogi, od życia w doczesności, od życia przemijającego prowadzi nas do wiecznego życia – mówił bp Jan Zając w czasie Mszy św. na wzgórzu wawelskim, po której wyruszyła tradycyjna procesja eucharystyczna w kierunku Rynku Głównego.W czasie homilii bp Jan Zając zwrócił uwagę na tajemnicę doskonałej ofiary, którą Syn Boży złożył z samego siebie za grzechy ludzkości. – Bóg przyszedł na świat po to, aby go uratować oddając samego siebie na straszną śmierć na krzyżu. Jego Krew wylana do ostatniej kropli przynosi ludziom prawdziwe uzdrowienie. Bo to jest Krew Boga – człowieka – mówił emerytowany krakowski biskup pomocniczy i podkreślał, że poprzez ofiarę ustanowioną w Wieczerniku, pod postacią chleba i wina, Bóg zawarł przedziwne przymierze z ludzkością.

– Sakrament Ciała i Krwi jest sakramentem drogi. Tej drogi, którą człowiek podąża do licznych swoich przeznaczeń u Boga samego. Tej drogi, od życia w doczesności, od życia przemijającego prowadzi nas do wiecznego życia – mówił bp Jan Zając.

Biskup zwrócił uwagę, że w Wieczerniku miała miejsce pierwsza Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a później pierwsza procesja eucharystyczna w stronę najpierw Góry Oliwnej, przez całą drogę krzyżową, aż po Golgotę i pusty grób. – Umocnieni w Wieczerniku Duchem Świętym ruszyli apostołowie na drogi świata. Aby w imię Boga zapraszać każdego człowieka mówiąc: „Bierzcie i jedzcie… Bierzcie i pijcie…” – abyście nie ustali w drodze… Na drodze prowadzącej na ucztę w Domu Ojca – dodawał biskup.

Podkreślił, że ludzie wierzący powinni być świadkami przymierza, które Bóg zawarł z każdym człowiekiem – także z tymi, którzy go nie widzą, o nim zapomnieli, albo są obojętni czy wręcz przeciwni. – Ponad wszystkie ciemności dziejów, ponad zagrożenia współczesności, ponad kłopoty ludzkich serc, umysłów i sumień Kościół „podnosi kielich zbawienia” – Eucharystię! – zakończył bp Jan Zając.

Po Mszy św. spod katedry na Wawelu wyruszyła procesja eucharystyczna w kierunku Rynku Głównego zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych przy kościołach św. Idziego, śś. Piotra i Pawła, św. Wojciecha i Mariackim.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE