STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JAN ZAJĄC O CIĄGLE TOCZĄCEJ SIĘ DUCHOWEJ WALCE

Bp Jan Zając o ciągle toczącej się duchowej walce

– Czuwanie nie oznacza wyczekiwania, z której strony szatan nas uderzy, ale oznacza całkowite powierzenie się Chrystusowi Panu wyrażone w doskonale znanych nam słowach: Jezu, ufam Tobie – mówił bp Jan Zając w czasie liturgii stacyjnej w kościele Matki Bożej Różańcowej w Krakowie.
W czasie homilii bp Jan Zając odwołał się do odczytywanego w liturgii fragmentu Ewangelii o wyrzuceniu złego ducha z człowieka niemego. Biskup zwrócił uwagę na różne reakcje na ten cud. Jednych ogarnął zachwyt, inni w wydarzeniu dopatrywali się demonicznej siły, ale byli też tacy, którzy nie zajmowali żadnego stanowiska, bo uważali, że potrzeba więcej znaków, by dokonać oceny. – Widzieli cud, ale potrzebowali jego potwierdzenia – mówił biskup. – Cuda nie są potrzebne temu, kto wierzy, że Jezus jest obrazem Ojca, że Jezus jest Jego głosem, którego my powinniśmy słuchać i przyjąć do swego serca – dodawał.

Bp Zając zwrócił uwagę, że przez liturgię Słowa Kościół zachęca do skonfrontowania się z działaniem złego ducha w życiu człowieka. Przypomniał wypowiedź papieża Franciszka, który mówił, że obecność szatana jest realna i to on zwodzi człowieka. – Zło bierze się ze zranionego, zdeprawowanego serca ludzkiego. Ale to nie przekreśla prawdy, że istnieje i działa ten, którego sam Jezus nazwał zabójcą i ojcem kłamstwa – zaznaczał bp Zając, zachęcając, aby przyjąć tę prawdę, chociaż jest ona trudna.

Biskup zwrócił uwagę, że metodą szatana jest zerwanie relacji człowieka z Bogiem, aby to człowiek poczuł się bogiem, aby on decydował o dobru i złu. – Szatana można pokonać wiarą, czyli trwaniem przy Jezusie Chrystusie. Diabeł jest dużo inteligentniejszy od człowieka, dlatego nie mamy z nim szans – mówił bp Zając dodając za papieżem Franciszkiem, że nie należy prowadzić dialogu z szatanem, bo jeśli człowiek będzie z nim pertraktował, to przegra.

– Trzeba całkowicie zaufać Jezusowi, bo wtedy dopiero zły duch jest bezsilny. Czuwanie nie oznacza wyczekiwania, z której strony szatan nas uderzy, ale oznacza całkowite powierzenie się Chrystusowi Panu wyrażone w doskonale znanych nam słowach: Jezu, ufam Tobie. Ufam Jezusowi w każdych okolicznościach życia, a zwłaszcza wtedy, kiedy przychodzi stoczyć mi walkę ze złym duchem – mówił bp Zając i dodawał, że w walce ze złym duchem należy przyjmować zwycięską postawę wpatrując się w Chrystusa, która mówi: „Jam zwyciężył świat!”.

Biskup zwrócił uwagę, że szatan nie przestaje nas zwodzić. – Dziś podsuwa nowe ideologie skryte pod hasłami wyzwolenia człowieka. Ale nie można być naiwnym – mówił bp Zając podkreślając, że musimy być świadomi toczącej się ciągle duchowej walki. Kończąc homilię biskup podkreślił, że Słowo Boże wzywa nas do nawrócenia, czuwania i modlitwy.

20. Kościół stacyjny Matki Bożej Różańcowej

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE