STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JANUSZ MASTALSKI: JEST JESZCZE CZAS NA ZMIANĘ SWOJEGO ŻYCIA

Bp Janusz Mastalski: Jest jeszcze czas na zmianę swojego życia

– Cmentarz to okazja do refleksji nad własnym życiem i jego jakością. Cmentarz to miejsce, w którym należy wyznać wiarę w zmartwychwstanie. Cmentarz to obszar, na którym znajdzie się każdy z nas na końcu ziemskiej wędrówki – mówił bp Janusz Mastalski podczas Mszy św. z poświęceniem kaplicy cmentarnej w Naprawie.

Bp Janusz Mastalski: Jest jeszcze czas na zmianę swojego życia

11 listopada krakowski biskup pomocniczy poświęcił kaplicę na cmentarzu przy parafii św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Naprawie. W homilii zauważył, że każdy cmentarz jest miejscem pamięci, wzruszeń i refleksji nad wiecznością. Zaznaczył, że Ewangelia pokazuje wiernym cztery sposoby na owocne życie. Pierwszym z nich jest słuchanie Słowa Bożego i odnoszenie go do siebie. – Słuchanie Słowa, to dopełnienie go swoimi wyborami i postawą, w której pokazuję Bogu, że traktuję Go poważnie – podkreślił.

Kolejnym warunkiem jest wiara w Boga. – Współczesny świat próbuje nas wypchnąć z kościoła, jesteśmy wyśmiewani z powodu religijności. (…) Trzeba wierzyć bez wyjątku, nawet wtedy, kiedy jest ciężko i przychodzi cierpienie. Wierzyć bez wyjątku we wszystko, co Bóg objawił, oznacza zaufać Mu do końca. Całe moje życie – jako młodego człowieka, jako księdza, jako profesora, i jako biskupa jest oparte na nadziei. I daję wam świadectwo. Było mi nieraz bardzo ciężko, a Pan mnie nigdy nie opuścił – wyznał i zwrócił uwagę że następnym elementem jest pełnienie czynów, które podobają się Bogu.

Bp Mastalski dodał, że ostatnim sposobem owocnego życia jest pełne zaufanie Bogu. – Co powiedzieć komuś, kto chowa swoją córkę i syna na cmentarzu? Co powiedzieć, kiedy chowa się swoich ukochanych rodziców? Zaufanie Panu leży u podstaw przetrwania. Jeśli przyjdą trudne chwile i moment, kiedy będziecie stać w tej cmentarnej kaplicy i płakać nad trumną kogoś bliskiego, to nie pytajcie „dlaczego”, ale „Panie, jak to przeżyć?” – mówił.

Na zakończenie homilii, krakowski biskup pomocniczy ponownie przypomniał, że każdy pobyt na cmentarzu powinien skłaniać wierzących do podjęcia konkretnych decyzji dotyczących zbawienia. – Cmentarz to okazja do refleksji nad własnym życiem i jego jakością. Cmentarz to miejsce, w którym należy wyznać wiarę w zmartwychwstanie. Cmentarz to obszar, na którym znajdzie się każdy z nas na końcu ziemskiej wędrówki. Św. Augustyn kiedyś napisał: „Śmierć, której ludzie się boją, to jest odłączenie duszy od ciała, natomiast śmierć, której ludzie się nie boją, a bać powinni, to jest odłączenie od Boga”. Życzę wszystkim, abyśmy w momencie śmierci mogli ufnie powiedzieć: Panie, oto jestem, starałem się – powiedział.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE