STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JANUSZ MASTALSKI W CZASIE MODLITWY POKUTNEJ KAPŁANÓW O PIĘCIU DROGOWSKAZACH, KTÓRYMI NALEŻY SIĘ KIEROWAĆ NA DRODZE POWOŁANIA

Bp Janusz Mastalski w czasie modlitwy pokutnej kapłanów o pięciu drogowskazach, którymi należy się kierować na drodze powołania

Bp Janusz Mastalski podczas pokutnej modlitwy kapłanów Archidiecezji Krakowskiej w kościele Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy wyszczególnił pięć drogowskazów, którymi powinni się kierować kapłani: miłość do Boga, posłuszeństwo, świadectwo, przebaczenie oraz praca nad sobą.
Krakowski biskup pomocniczy powiedział, że w życiu kapłańskim należy wciąż spoglądać w prawdzie na siebie i nie uciekać od drugiego człowieka. Podkreślił, że warto otaczać się mądrymi ludźmi oraz słowem Bożym i wyszczególnił pięć drogowskazów, które są ważne w życiu kapłańskim.

Przestrzeganie przykazań Bożych wynika z miłości do Stwórcy, która jest odpowiedzialnością za relację z Nim. Biskup przypomniał duchownym jak wiele zawdzięczają Bogu oraz Kościołowi. Dodał, że odpowiedzialność za relację z Bogiem to miłość życzliwości, zadowolenia i pierwszeństwa. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który w Orędziu na XXIX Światowy Dzień Modlitw o Powołania prosił kapłanów, by zafascynowali się Chrystusem i Go naśladowali.

Bp Janusz Mastalski stwierdził, że kolejnym drogowskazem jest posłuszeństwo. Kryzys w Kościele rodzi się z braku wewnętrznego posłuszeństwa w kontekście realizacji własnego powołania. By właściwie wypełnić to zadanie, należy odpowiedzieć sobie na pytania „Co mam Panie w sobie natychmiast zlikwidować?” i „Jak mam się odnaleźć w tej trudnej sytuacji społecznej?”.

Biskup przypomniał także o konieczności dawania kapłańskiego świadectwa, które jest jakością życia. To jednoznaczność wyborów i świadomość kim się jest.

Czwarty drogowskaz to kapłańskie przebaczenie, które jest dawaniem drugiemu szansy. To likwidacja nienawiści i danie drugiemu szansy poprzez zrozumienie jego działania. – Jesteśmy sługami konfesjonału, gdzie Pan przychodzi przebaczać. Czy mamy w swoim życiu kogoś, komu jeszcze nie przebaczyliśmy? – pytał.

Wskazał na konieczność nieustannej pracy nad sobą, którą jest budowanie siebie na zasobach. Zauważył, że jest ona także walką ze złem w sobie i nieustannym pomnażaniem łaski. Mówił, że kapłani powinni stanowić jedność i być dla siebie wsparciem. Na zakończenie podziękował duchownym za ich posługę i wyraził  podziw dla ich pracy.

Na modlitwie pokutnej w kościele Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy zgromadzili się kapłani z dekanatów: Babice, Bolechowice, Chrzanów, Czernichów, Krzeszowice, Libiąż, Trzebinia, Zator.

Pielgrzymka Pokutna Kapłanów- Trzebinia 24.02.2024 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE