- Rodzina nawrócenia, pokoju, rodzina, która jest świadkiem, rodzina mocna Bogiem to rodzina, która wie, gdzie jest dobrze. Nawet jeśli przyszłyby nie wiadomo jakie kataklizmy, to nic jej nie złamie – mówił bp Janusz Mastalski w czasie peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie.
Biskupa powitał proboszcz parafii ks. Józef Motyka, który wyraził radość z obecności ikony Świętej Rodziny i przybycia bpa Janusza Mastalskiego, a także poprosił zebranych o wspólną modlitwę w intencji rodzin.
W homilii biskup zauważył, że po zmartwychwstaniu uczniowie poznali nową naturę cielesną Jezusa. Wszyscy byli przekonani, że On rzeczywiście zmartwychwstał i zrozumieli wiele słów i zdarzeń, których byli świadkami. – Dzisiaj przychodzimy, aby znów powiedzieć „Panie, wierzę”. Ale patrzymy na ikonę Świętej Rodziny i mówimy: „Chcemy wierzyć jako rodzina. Chcemy być rodziną, która jest coraz bliżej źródła” – powiedział biskup.
W pierwszym czytaniu pojawia się nawoływanie do pokuty. Każda rodzina chrześcijańska powinna nawracać się do Boga. Ważne jest, by uświadomić sobie grzechy rodzinne i bić się we własne piersi. Nawrócenie to szukanie powrotu nie po to, by wypominać stare rany, lecz aby w rodzinie było lepiej. Papież Franciszek mówił, że wszyscy są grzesznikami, ale mogą otrzymać przebaczenie.
Każda rodzina powinna wziąć do siebie Chrystusowy pokój. Pokój nie jest jednak brakiem awantur i kłótni, ale jest życzliwością. Jest on także jakością relacji i sposobem odnoszenia się do siebie. – Pokój domaga się przebaczenia, dawania szansy. Nie ma wątpliwości, że teraz mamy w szczególny sposób naśladować Świętą Rodzinę – powiedział biskup. Rodzina nie może być pensjonatem, w którym ludzie się mijają.
Rodzina chrześcijańska musi świadczyć i być odpowiedzialna za to, co budzi u innych. Każdy dom powinien dawać świadectwo miłości i życia wiarą. Niepewność, lęk i problemy sprawiają, że potrzeba świadectwa nadziei. Rodzina powinna być mocna Bogiem i wciąż dotykać Chrystusa. Wielu ludziom zbyt łatwo jest zostawić Boga i odejść od Kościoła. Ważne jest również świętowanie, wspólne spędzanie czasu i kultywowanie tradycji.
– Rodzina nawrócenia, pokoju, rodzina, która jest świadkiem, rodzina mocna Bogiem to rodzina, która wie, gdzie jest dobrze. Nawet jeśli przyszłyby nie wiadomo jakie kataklizmy, to nic jej nie złamie – podkreślił biskup.
Materiały Archidiecezji Krakowskiej z peregrynacji ikony Świętej Rodziny można znaleźć tutaj.