STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP JANUSZ MASTALSKI W ŁAGIEWNIKACH O CZTERECH RADACH, ABY NIE ZWĄTPIĆ W BOŻE MIŁOSIERDZIE

Bp Janusz Mastalski w Łagiewnikach o czterech radach, aby nie zwątpić w Boże miłosierdzie

Wiara w Boga, odczytywanie woli Bożej, bycie świadkiem i wierność Bogu – to cztery rady, aby nie zwątpić w Boże miłosierdzie, na które wskazał bp Janusz Mastalski w czasie Mszy św. odprawianej o północy w Bazylice Bożego Miłosierdzia, która rozpoczęła nocne czuwanie w Łagiewnikach.

Na początku Mszy św. kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Zbigniew Bielas zwrócił uwagę, że w tym roku modlitwie w Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach towarzyszą relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów.

W czasie homilii bp Janusz Mastalski wskazał cztery rady, aby nie zwątpić w Boże miłosierdzie. Pierwsza to wierzyć w Boga. W tym kontekście biskup przywołał przykład rodziny Ulmów, która „do końca nie zwątpiła, mimo iż za wiarę straciła życie”. Podkreślił, że wierzyć, to znaczy nie mieć wątpliwości co do Bożej wszechmocy, Bożego przebaczenia i Bożej dobroci.

Po drugie należy dostrzegać Boga w życiu, czyli odczytywać wolę Bożą – odpowiadać sobie na pytanie: „czego Panie ode mnie oczekujesz?”; likwidować bunt, który sprawia, że przeocza się znaki Boże; nie pytać „dlaczego?” ale „jak?”.

Biskup odwołując się do Dziejów Apostolskich zachęcał do bycia świadkiem i odpowiedzialności za drugiego człowieka, czyli dostrzegania zła zagrażającego bliźniemu; pokazywania mu, że warto być katolikiem i do modlitwy za niego. – Módlmy się za tych, którzy pobłądzili, którzy odeszli, którzy plują na Kościół, na wiarę, na nas – mówił bp Janusz Mastalski.

Jako czwartą radę wskazał wierność Bogu zawsze, niezależnie od tego, co się wydarzy w życiu. Zauważył, że trwanie przy Bogu realizuje się przez modlitwę za kapłanów – zarówno tych pobożnych, jak i tych, którzy pobłądzili; przez świadomość, że wszyscy jesteśmy Kościołem i w tym sensie powinniśmy wziąć za niego odpowiedzialność; przez gorliwość i troskę o sakramenty.

– Niech każdy siebie zawierzy. Niech każdy powie Bogu: przepraszam i daj łaskę, abym był wewnętrznie piękniejszy – mówił biskup. – Panie wzmocnij nas, bo jesteśmy z Tobą, jesteśmy dla Ciebie, jesteśmy w Tobie – zakończył odwołując się do fragmentu „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.

Tegoroczne Święto Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium przebiega pod hasłem: „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. – Te słowa są naszym pokornym wołaniem do Boga bogatego w miłosierdzie o opiekę i ratunek dla współczesnego świata i dla każdego z nas – mówił ks. Zbigniew Bielas.

Niedziela Miłosierdzia – Playlista.

NIedziela Miłosierdzia - Msza św. o północy 07.04.2024 r.