STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP MUSKUS: POLSKA SZKOŁA POTRZEBUJE ODWAŻNYCH WIZJONERÓW

Bp Muskus: polska szkoła potrzebuje odważnych wizjonerów

Bp Muskus: polska szkoła potrzebuje odważnych wizjonerów

Polska szkoła potrzebuje ludzi, którzy nie boją się zmian i są otwarci na nowe wyzwania społeczne i cywilizacyjne – mówił bp Damian Muskus OFM w kościele św. Brata Alberta w Nowym Targu podczas Mszy św. na inaugurację nowego roku szkolnego. Hierarcha podkreślał, że szkoła winna uczyć „codziennego patriotyzmu otwarcia i gościnności”.

Inauguracja nowego roku szkolnego połączona została z uroczystością nadania imienia króla Kazimierza Wielkiego Szkole Podstawowej nr 4 w Nowym Targu-Niwie. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Brata Alberta. Przewodniczył jej bp Damian Muskus, który w homilii nawiązał do ewangelicznego zdania o proroku odrzucanym we własnej ojczyźnie.

„Trzeba sobie zadać pytanie, kim byśmy byli jako społeczeństwo, wspólnota lokalna czy naród, gdyby nie nieugięta postawa dawnych i współczesnych proroków, świadków Ewangelii, śmiałych wizjonerów, którzy dla wyznawanych prawd gotowi są oddać swój spokój, a nawet życie?” – zapytywał hierarcha, podkreślając, że właśnie tacy ludzie, w skali lokalnej i w skali świata, budzą z marazmu i mobilizują do wysiłków na rzecz innych. Dodał, że to ci, którzy w imię wyznawanych wartości „nie chcą iść na koniunkturalne układy i nie skusiła ich przyjemność i wygoda dostatniego życia”, wyznaczają perspektywy, do których należy dążyć, by ocalić to, co w każdym społeczeństwie jest najcenniejsze: „wielkie tradycje, piękne i odważne marzenia, wizje przyszłości, w której panują dobro, pokój i miłość”.

Według kaznodziei, taką rolę winni pełnić w swoich środowiskach nauczyciele. „To powołanie, które wiąże się z wiernością wartościom humanistycznym, troską o przyszłość następnych pokoleń, miłością do Ojczyzny i ideałów, które ją budują. Choć często niedoceniani i dyskredytowani, nauczyciele stoją u samych fundamentów dobra społecznego, formując nie tylko umysły, ale i kręgosłupy moralne dzieci i młodzieży” – stwierdził, dodając, że jest to praca wymagająca „szlachetnego serca i nieskazitelnego sumienia”, a każdy wychowawca winien wpajać wiedzę nie tylko dostępnymi środkami metodycznymi, ale własną postawą i przykładem.

„Polska szkoła potrzebuje odważnych wizjonerów. Polska szkoła potrzebuje ludzi, którzy nie boją się zmian i są otwarci na nowe wyzwania społeczne i cywilizacyjne” – podkreślał duchowny.

Nawiązując do postaci patrona szkoły, bp Muskus stwierdził, że wybór króla Kazimierza Wielkiego świadczy o szacunku dla przeszłości i miłości do kraju, który w czasach ostatniego monarchy z rodu Piastów „stał się potęgą nie tylko w sensie politycznym, ale również na polu nauki, oświaty czy kultury”. Jak ocenił, Kazimierz Wielki był wybitnym wizjonerem, który budował nowoczesne państwo i wiedział, że dla zapewnienia Polsce znaczącego miejsca na mapie Europy i dla harmonijnego rozwoju społeczeństwa potrzebni są mądrzy i wykształceni ludzie, którzy z miłości do Ojczyzny gotowi są ponieść najwyższe ofiary.

Biskup zachęcał pedagogów i uczniów, by od swego patrona uczyli się patriotyzmu, który nie jest abstrakcyjną ideą, ale codziennym wysiłkiem podejmowanym dla dobra wspólnoty szkolnej, międzysąsiedzkiej, lokalnej, a w efekcie dla dobra całej Ojczyzny. „To patriotyzm otwarcia i gościnności, akceptacji dla innych i śmiałych marzeń na przyszłość, ale zarazem przywiązania do tradycji i dumy z polskiej tożsamości, budowanej przez wieki na trwałym fundamencie wartości ewangelicznych” – wskazał.

Podczas Mszy św. został poświęcony nowy sztandar szkoły. Placówka należy do najstarszych na Podhalu. Jej historia sięga roku 1933.

 

KAI, md / Nowy Targ

ZOBACZ TAKŻE