STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP ROBERT CHRZĄSZCZ DO MŁODYCH: CZY JESTEŚCIE GOTOWI BYĆ ŚWIADKAMI CHRYSTUSA?

Bp Robert Chrząszcz do młodych: Czy jesteście gotowi być świadkami Chrystusa?

– Zadaniem świadka jest trwanie przy prawdzie, przy tym w co uwierzył, przy tym Komu zawierzył, nawet za cenę odrzucenia i wyśmiania. Czy ja jestem na to gotowy? To jest bardzo trudne pytanie, ale musimy je sobie postawić – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie Mszy św. w kolegiacie św. Anny do młodzieży zebranej na Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej.
– Zapraszam wszystkich do przeżywania głęboko tego spotkania z Chrystusem, który dziś ma tak bardzo młodą twarz dzięki młodzieży naszej archidiecezji – mówił na początku Mszy św. proboszcz kolegiaty św. Anny ks. Tadeusz Panuś.

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz rozważał słowa z Dziejów Apostolskich „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”, które Jezus wypowiedział do Pawła, a które papież Franciszek uczynił hasłem tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży, który po raz pierwszy na poziomie diecezji odbywa się w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. 

Krakowski biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że Jezus mówi „wstań” zarówno do tych, których uzdrawia na ciele, jak i na duchu. – Polecenie „wstań” to także ukazanie człowiekowi godności – „zobacz kim jesteś, przestań być na poziomie ziemi, zobacz do czego zostałeś powołany, jakie miejsce powinieneś zająć” – mówił biskup dodając, że postawa stojąca jest też wyrazem gotowości i dyspozycyjności. Słowa „ustanawiam cię” to termin bardzo podniosły. – Misja Pawła nie ma być zwykłą posługą, ale ma stanowić trzon jego egzystencji, oś jego życia – mówił bp Robert Chrząszcz podkreślając odpowiedzialność za zadanie powierzone Pawłowi wobec całej społeczności wierzących. Biskup zwrócił uwagę, że „świadek jest źródłem dowodu”, a świadectwa od Pawła zażądał zarówno Chrystus, jak i oczekiwali inni ludzie. Dziś ludzi często bulwersują grzechy kapłanów, dlatego jest w nich wielka potrzeba spotkania prawdziwego świadka.

Bp Robert Chrząszcz podkreślił, że słowa skierowane do Pawła dziś Chrystus kieruje do każdego człowieka. Kiedyś świadectwo wiary wymagało męczeńskiej śmierci, a „dziś można oddawać swoje życie biologicznie nie umierając”. – Można to robić poprzez trwanie we wspólnocie Kościoła, udział w niedzielnej Eucharystii czy uczęszczanie na katechezę w szkole – wyliczał biskup. – Zadaniem świadka jest trwanie przy prawdzie, przy tym w co uwierzył, przy tym Komu zawierzył, nawet za cenę odrzucenia i wyśmiania. Czy ja jestem na to gotowy? To jest bardzo trudne pytanie, ale musimy je sobie postawić – mówił do młodych biskup zachęcając do modlitwy o odkrycie tego, w jaki sposób mogą być dziś świadkami Jezusa.

Homilię bp Robert Chrząszcz zakończył oficjalną modlitwą przygotowującą do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r.

Przed błogosławieństwem bp Chrząszcz wręczył dekrety nowym członkom Rady Młodzieży: Aleksandrze Balcer, Łukaszowi Janeczko, Filipowi Kowalewskiemu, Karolinie Sentyrz-Kołodziej, Annie Uliasz, Konradowi Wrocławiakowi. Po Eucharystii w kolegiacie św. Anny trwała adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z uwielbieniem.

IMG_6926

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE