STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP ROBERT CHRZĄSZCZ NA WAWELU: PRAWDZIWY POKÓJ MOŻE PRZYNIEŚĆ TYLKO CHRYSTUS

Bp Robert Chrząszcz na Wawelu: Prawdziwy pokój może przynieść tylko Chrystus

– Nie łudźmy się, że pokój może nam zapewnić jakieś mocarstwo, broń czy współczesny władca tego świata. To wszystko może zostać obrócone w proch – mówił bp Robert Chrząszcz w krakowskiej katedrze podkreślając, że prawdziwy pokój może przynieść tylko Chrystus. Uroczystej Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na Wawelu przewodniczył bp Jan Zając.
Na początku homilii bp Robert Chrząszcz stwierdził, że fundamentem Kościoła jest pusty grób i zmartwychwstanie ukrzyżowanego Jezusa. – Kościół Boży jest głównym i wiecznym świadkiem tego cudu. Kościół bowiem przez samo swoje istnienie jest tego świadectwem – mówił krakowski biskup pomocniczy zaznaczając, że Chrystus był zwycięzcą od chwili, gdy zamknął oczy na krzyżu, lecz wówczas tylko On był pewny swojego zwycięstwa. Dopiero zmartwychwstanie uczyniło je realnym dla Jego uczniów. – Jezus zmartwychwstaje jako widzialna Głowa i czyni to zmartwychwstanie realnym dla nas, którzy z tą Głową, jako ciało jesteśmy złączeni od dnia naszego chrztu – mówił biskup zaznaczając, że zmartwychwstanie sprawia, że zwycięstwo przestaje być rzeczywistością ukrytą, a staje się zapisane w historii świata.

– Chrystus swoim zmartwychwstaniem nadaje naszemu życiu nowy sens i nową jakość. Świat nabiera nowego sensu i nowego porządku – mówił bp Robert Chrząszcz wskazując na Boży ład, który od początku panował w raju. Zwrócił uwagę, że dziś często mówi się o „nowym światowym porządku” czy „nowym światowym ładzie”, ale podejmowane w ramach takich programów inicjatywy nie prowadzą do harmonii, a do chaosu, bezprawia i cierpienia niewinnych ludzi. – W imię globalnej reorganizacji świata poświęca się tysiące, setki tysięcy ludzkich istnień. W imię tych przemian stosuje się metody kłamstwa, manipulacji i oszustwa. Bo człowiek sam chce ustawiać losy tego świata – mówił dodając, że to realizacja słów szatana z raju: „będziecie jak Bóg”. Tymczasem „być jak Bóg” wobec świata, to widzieć dobro i piękno stworzonego świata, realizować misję, którą Bóg pozostawił ludziom: „bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną”. To jest porządek świata, jaki zaprowadził Bóg, a jaki został zniszczony przez grzech pierwszych ludzi. Ten Boży porządek został przywrócony właśnie przez zmartwychwstanie Chrystusa. – Zawsze tam, gdzie człowiek po swojemu będzie chciał układać porządek świata, będzie dochodziło do tragedii. W imię „nowego porządku” rozpoczyna się wojny, niszczy się sprawiedliwość, odbiera się chleb i własność prywatną, pozbawia się ludzi nadziei i pod sztandarami haseł wolnościowych odbiera się ludziom ich wolność – wolność intelektualną, wolność słowa, a w końcu wolność osobistą – zaznaczał biskup.

Podkreślił, że Jezus umierając na krzyżu nie stawiał żadnych warunków zbawienia ludzi – Jego miłość jest bezwarunkowa, altruistyczna, doskonała i dotyka każdego człowieka. Jezus nie akceptuje grzechu, ale nie brzydzi się żadnym człowiekiem. Przez zmartwychwstanie przynosi pokój. – Chrystusowy pokój nie polega tylko na tym, że nie ma wojny, ale na tym, że panuje zgoda, harmonia i miłość – mówił bp Robert Chrząszcz. Zwrócił uwagę, że w historii pojawiało się wielu ziemskich władców, którzy dla pokoju potrafili zabić. Chrystus jest tym, która dla osiągnięcia przez człowieka prawdziwego pokoju umiera sam. – Nie łudźmy się, że pokój może nam zapewnić jakieś mocarstwo, broń czy współczesny władca tego świata. To wszystko może zostać obrócone w proch – zaznaczał biskup podkreślając, że prawdziwy pokój może przynieść tylko Chrystus. 

Wielkanocna playlista dostępna tutaj

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego na Wawelu 17.04 (34)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE