STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BP ROBERT CHRZĄSZCZ: NIE BÓJMY SIĘ ZWIASTOWANIA BOGA W NASZYM ŻYCIU

Bp Robert Chrząszcz: Nie bójmy się zwiastowania Boga w naszym życiu

– Nie bójmy się zwiastowania Boga w naszym życiu, w życiu naszych rodzin. Nie bójmy się woli Bożej, bo choć wiedzie ona przez tajemnice bolesne, doprowadzi nas do chwały nieba – mówił bp Robert Chrząszcz podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.

Bp Robert Chrząszcz: Nie bójmy się zwiastowania Boga w naszym życiu

Na początku Mszy św. proboszcz ks. Roman Sławeński zwrócił uwagę, że ikonę Świętej Rodziny do kościoła wprowadziła Maltańska Służba Medyczna, która na co dzień „podejmuje służbę drugiemu człowiekowi, ratując człowieka w trudnej sytuacji”. – Ikona Świętej Rodziny przybywa do nas, aby ratować nas, którzy jesteśmy w trudnej sytuacji. Trzeba, żebyśmy wyciągnęli dłoń po ten ratunek, który płynie od Boga poprzez Świętą Rodzinę – niech dociera do każdej naszej rodziny – mówił ks. Roman Sławeński.

Bp Robert Chrząszcz w czasie homilii zaznaczył, że cud, który wydarzył się w czasie zwiastowania w Nazarecie, wydaje się nieosiągalny dla człowieka. – Mając na uwadze czym jest Słowo Boże i mając świadomość, jak jest aktualne, okazuje się, że może Ono wiele zdziałać także w naszym życiu. Dla nas dzień dzisiejszy także może być dniem zwiastowania – mówił krakowski biskup pomocniczy zaznaczając, że dla każdego człowieka może być to moment nowego początku, moment poznania jakiejś Bożej prawdy i przyjęcia jej do swojego życia. – Zwiastowanie może być momentem przyjęcia Jezusa do swojego życia jako Pana i Zbawiciela. Może być momentem otwarcia na nowe życie w sobie i z siebie – dodawał biskup przywołując historie krakowskiego i rzymskiego okna życia.

Tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego podejmowane jest Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Biskup zachęcał do włączenia się w modlitwę, aby pomóc narodzić się życiu, które jest zagrożone aborcją. Parafianie złożyli przyrzeczenia po homilii.

W kontekście obecności w chrzanowskiej parafii ikony Świętej Rodziny, bp Robert Chrząszcz zaprosił do spojrzenia na swoje życie w perspektywie sceny zwiastowania. – Bóg wchodzi w codzienność. W naszym codziennym zabieganiu często myślimy, że Bóg oddzielony jest od codzienności w jakiej żyjemy, że jest jakaś niewidzialna granica, która oddziela nas od Boga. Tymczasem ta granica, to wytwór naszej wyobraźni. Bóg chce być z nami. On jest przecież Emmanuelem, jest „Bogiem z nami” – podkreślał biskup dodając, że Bóg chce towarzyszyć człowiekowi w jego codziennej zwyczajności.

– Bóg przychodzi, aby naszemu życiu nadać prawdziwy sens. I aby to życie uczynić niesamowicie interesującym i atrakcyjnym – mówił bp Robert Chrząszcz i podpowiadał, jak uczynić Boga najważniejszym w swoim życiu. Radził, aby np. w niedzielę, najpierw zaplanować uczestnictwo we Mszy św., a dopiero później wszystkie inne rzeczy. – Bóg powinien być w centrum mojego życia. (…) Jeśli Bóg będzie z nami – choć przyjdą momenty trudne – to damy radę – zaznaczał biskup wskazując na przykład Maryi, której historia rozpoczyna się od tajemnicy zwiastowania, a kończy na ukoronowaniu na Królową Nieba i Ziemi. – Wiele innych tajemnic musiało wydarzyć się w życiu Maryi, ale one wszystkie doprowadziły Ją do chwały nieba. Dlatego, że przyjęła życie Boże, powiedziała: oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego. My dziś też nie bójmy się zwiastowania Boga w naszym życiu, tej obecności Bożej w naszym życiu, w życiu naszych rodzin. Nie bójmy się woli Bożej, bo choć wiedzie ona przez tajemnice bolesne, doprowadzi nas do chwały nieba – zakończył.

Materiały Archidiecezji Krakowskiej z peregrynacji ikony Świętej Rodziny można znaleźć tutaj.

Peregrynacja Ikony Świętej Rodziny w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie 25.03.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE