- Jezus ukazuje nam, że prawdziwa wolność przychodzi od Boga, a nie od świata, czy naszych własnych pragnień. Każdy, kto oddaje się grzechowi, staje się jego niewolnikiem. A ten, kto trwa w nauczaniu Jezusa, jest prawdziwie wolny - mówił bp Robert Chrząszcz podczas liturgii stacyjnej w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie.
Na początku homilii biskup podkreślił, że liturgia pozwala łączyć się z braćmi i siostrami na całym świecie, doświadczając tym samym jedności Kościoła. – Jest to wyjątkowy dar, który pokazuje że jesteśmy częścią wielkiej rodziny wiary, rozciągającej się na całą ziemię – zauważył. Podczas liturgii czas i przestrzeń przestają istnieć, a jej uczestnicy wchodzą w mistyczną, Bożą obecność.
Nawiązując do czytania z Księgi proroka Daniela, biskup wskazał, że opowieść o mężach, którzy odważnie stanęli wobec próby wiary, jest zachętą do niezłomności w osobistym świadectwie. Wobec ultimatum króla Nabuchodonozora, młodzi mężczyźni wybrali dochowanie wierności Bogu. Ta historia pokazuje, jak ważne jest trwanie przy swych przekonaniach i wierze mimo wszelkich trudności. Przypomina o mocy Bożej, przekraczającej ludzkie wyobrażenia i zachęca do zaufania Panu w każdej sytuacji. – Powinniśmy zawierzyć Bogu nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia, wiedząc że On jest z nami i może nas uratować z każdego niebezpieczeństwa – zauważył krakowski biskup pomocniczy.
Dodał również, że Chrystus wzywa do trwania w Jego nauce. Oznacza to nie tylko słuchanie Jego słów, ale także wdrażanie je w życie i poddawanie się Jego woli. Poprzez kontemplację Jego nauki, przestrzeganie przykazań, można odkryć prawdziwą wolność, pochodzącą ze zjednoczenia z Bogiem. – Jezus ukazuje nam, że prawdziwa wolność przychodzi od Boga, a nie od świata, czy naszych własnych pragnień. Każdy, kto oddaje się grzechowi, staje się jego niewolnikiem. A ten, kto trwa w nauczaniu Jezusa, jest prawdziwie wolny, ponieważ jest zjednoczony z Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem – podkreślił bp Robert Chrząszcz.
Taką wolność pokazuje św. Stanisław Kostka, który dla wypełnienia swego powołania pozostawił dobra tego świata i podjął trud podróży. Jako jezuita żył krótko i umarł w wieku zaledwie 18 lat. Do końca zachował prawdziwą wolność i zaufanie Bogu, poprzez trwanie w Nim.
Św. Marceli, patron rzymskiej świątyni stacyjnej, odmówił oddawania czci pogańskim bożkom i został przymuszony do pracy w cesarskich stajniach. Wytrwał w nauce Jezusa i prawdzie, która mimo nałożonych przez cesarza więzów, czyniła go wolnym. – Niech dzisiejsze słowo Boże i przykład świętych będą zachętą do pogłębiania relacji z Chrystusem. Niech ta wiara owocuje trwaniem w Jego nauce i ułatwi nam praktykowanie Jego przykazań. Niech nasza wiara w Chrystusa prowadzi nas, tak jak ich prowadziła, do prawdziwej wolności, pochodzącej tylko od Boga – zakończył biskup.
Playlista Wielki Post tutaj.
Playlista Liturgia Stacyjna tutaj.