STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / BYŁ DLA NAS TROCHĘ JAK STARSZY BRAT – DANUTA CIESIELSKA O ŚW. JANIE PAWLE II

Był dla nas trochę jak starszy brat – Danuta Ciesielska o św. Janie Pawle II

- Tworzyliśmy z przyjaciółmi naprawdę taką rodzinkę. Wujek bardzo interesował się naszym prywatnym życiem. Gdy coś się działo, ktoś zachorował, to natychmiast był Wujek - wspomina św. Jana Pawła II Danuta Ciesielska, która wraz z mężem, dzisiaj Sługą Bożym, Jerzym Ciesielskim współtworzyła najbliższe „Środowisko” Karola Wojtyły.

Był dla nas trochę jak starszy brat – Danuta Ciesielska o św. Janie Pawle II

Był stale obecny 

Danuta Ciesielska ks. Karola Wojtyłę poznała, gdy miała zaledwie 18 lat. – Od tej pory był stale obecny w naszym życiu – dodaje, podkreślając, że przyszły papież był dla niej i jej męża jak starszy brat, ale zawsze ich relacja pełna była szacunku. – Tak jak mama i tata są i towarzyszą od dzieciństwa do śmierci, tak ks. Karol nam towarzyszył – mówi Danuta Ciesielska.

Dzieciom wolno było wszystko 

Tradycją „Rodzinki”, poza wspólnymi Mszami, kajakami czy górskimi wyprawami, były organizowane, najpierw na Kanoniczej, a później na Franciszkańskiej 3 kinderbale. – Dzieciom wolno było wtedy wszystko – wspomina z uśmiechem pani Danuta, dodając, że najmłodsi z utęsknieniem wyczekiwali tych spotkań, przygotowując na tę okazję piosenki i wierszyki, ale także dla starszych, przede wszystkim dla kard. Wojtyły, był to zawsze bardzo radosny czas.

Przyjaźń Świętego i Kandydata na ołtarze 

– Mąż chodził do Wujka na rozmowy jeszcze jak był studentem i z nim omawiał wszystkie sprawy – opowiada pani Danuta, dodając, że obaj kochali góry i bardzo często udawali się razem m.in. na wyprawy w Tatry. – Myślę, że to Wujek go kształtował – podkreśla Danuta Ciesielska, opisując relację, która przez wiele lat łączyła przyszłego świętego i kandydata na ołtarze. Wspomina także, że po tragicznej śmierci Jerzego i dwójki ich dzieci w Chartumie w 1970, to właśnie Karol Wojtyła był obok i wspierał ją i jej córkę Marię, pomagając wraz z przyjaciółmi z „Rodzinki”, gdy tylko tego potrzebowały. 

Danuta Ciesielska – żona Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, uczestniczka wypraw organizowanych przez Karola Wojtyłę.

Obchody 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II są okazją do przybliżenia jego postaci szczególnie tym, którzy urodzili się już po śmierci papieża. To także okazja do przedstawienia Karola Wojtyły takim, jakim znali go tylko jego najbliżsi współpracownicy i przyjaciele – świętego i niezwykłego w swojej normalności.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej przygotowuje serię wywiadów z tymi, którzy mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II – koleżanką z Wadowic, członkami „Rodzinki”, uczniami, najbliższymi współpracownikami w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo będą się ukazywać przez cały rok 2020 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej diecezja.pl oraz w diecezjalnych mediach społecznościowych.

Serię nazwano „Poznaj Go”, a w mediach społecznościowych materiały związane z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły opatrzone są hasztagiem #Karol1920. Projekt realizowany jest przy wsparciu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE