STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / “CHLEB PIELGRZYMA” – O PRAWDZIWEJ MIŁOŚCI

“Chleb Pielgrzyma” – O prawdziwej miłości

Prawdziwa miłość każdego człowieka postrzega jako skarb, jak również jest wymagająca. Jeszcze więcej o miłości i o obumieraniu dowiecie się z siódmego odcinka "Chleba Pielgrzyma".Z Ewangelii według świętego Jana (J 12, 24-26):

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia

na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. Kto zaś chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli kto Mi służy, uczci go mój Ojciec».

Komentarz:

Ten 10 sierpnia to dzień, w którym Kościół zwraca nasze oczy na osobę  św. Wawrzyńca, jednego z 7 rzymskich diakonów za czasów papieża Sykstusa II, i jednocześnie męczennika. Osoba św. diakona Wawrzyńca i Ewangelia dnia chcą nas nauczyć prawdziwej miłości. Chociaż to wakacje, a nie szkolny czas, zapraszam na 2 krótkie lekcje prawdziwej miłości.

Zawsze fascynowała mnie postać św. Wawrzyńca i ten epizod z jego życia, kiedy to w czasie prześladowań Kościoła w Rzymie, dowiedziano się o rzekomych bogactwach Kościoła. Kazał przyjść urzędnikom cezara w dzień, kiedy on, jako administrator i zarządca dóbr, te wszystkie skarby Kościoła pokaże. Zebrał wówczas wszystkich chorych, biednych, starszych, a kiedy namiestnik rzymski przybył, by zagarnąć pożądane skarby, św. Wawrzyniec pokazał na biednych mówiąc: „To są skarby Kościoła”.

Stąd lekcja pierwsza. Prawdziwa miłość widzi skarb w człowieku, w każdym człowieku. Nie pyta, jaką tak naprawdę wartość ma człowiek, bo prawdziwa miłość wie, że pijak z rowu tyle wart, co król na tronie, czy papież na Watykanie. Prawdziwa miłość widzi człowieka, a nie to, co on ma. To może dlatego, kiedy życie człowieka jest zagrożone, angażowane są ogromne siły i środki, karetki, policja, straż, nawet śmigłowiec LPR. Chociaż kosztuje to masę pieniędzy, to nam pokazuje również, jaką naprawdę wartość ma życie człowieka, każdego człowieka.

Lekcja druga, to lekcja której temat brzmi “Logika miłości”. Ewangelia mówi to wyraźnie: „Jeśli ziarno nie obumrze, nie przyniesie owocu”. Dawać innym siebie, drugiemu człowiekowi, to rezygnować z siebie, to tracić siebie. Zawsze jest coś kosztem czegoś. Znam wiele sytuacji z życia, kiedy człowiek był w stanie poświęcić karierę, studia, zmienić pracę, przenieść się wiele setki kilometrów z miłości dla drugiego człowieka. Ale często to obumieranie samego siebie, jest tak bolesne jak bolesna jest śmierć, szczególnie wtedy, kiedy miłość zostaje zdradzona, odrzucona, kiedy miłość jest niekochana, bo ktoś boi się ją przyjąć, tylko dlatego, że miłość również wiele wymaga. Moja pani wychowawczyni, profesor od matematyki, w liceum do którego chodziłem, lubiła nam jako swoim wychowankom i uczniom powtarzać zdanie: “Kocham was miłością wymagającą”.

Miłość wymagająca. Obumrzeć samemu sobie, aby przynieść owoc.  Nie ma innej drogi do owocowania. Obraz ziarna, które, jeśli nie obumrze, zostaje tylko samo, jest jakimś smutnym obrazem samotności człowieka, który nie potrafi żyć we wspólnocie, gdyż nie jest w stanie zrezygnować z siebie, to znaczy kocha swoje życie ponad wszystko.

Może to jest dobra okazja, by dzisiaj coś ofiarować z siebie dla innych. Może nie narzekać, jeśli komuś jest ciężko, kiedy już nogi wysiadają, i czujesz każdego bąbla na stopie. Kiedy stawiasz kolejny pielgrzymkowy krok. Może to jest okazja by się wyciszyć, jeśli dużo mówisz, gadasz i w końcu posłuchać drugiego człowieka, zapytać go o jego życie, problemy, posłuchać tego, co ma do powiedzenia. A może to okazja, aby porozmawiać dzisiaj z kimś, kogo nie lubię, nie darzę sympatią.  Jest wiele sposobów na to, by umierać samemu sobie. Decyzja należy jednak tylko do nas.

„Chleb Pielgrzyma” to seria dla wędrowców szukających na trasie 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej Bożego Słowa, ale i dla wszystkich, którzy z różnych powodów musieli pozostać w domach, jednak duchowo włączają się w drogę na Jasną Górę. Kolejne odcinki będą ukazywać się każdego dnia pielgrzymki o 7:58 na naszych kanałach Spotify oraz You Tube.

Playlista 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę dostępna tutaj.

ks. Mateusz Wójcik Przewodnik Wspólnoty Śródmiejskiej | Archidiecezja Krakowska
ZOBACZ TAKŻE