STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / CHORWACJA ZAWIERZONA BOŻEMU MIŁOSIERDZIU

Chorwacja zawierzona Bożemu Miłosierdziu

W sobotę 22 października, W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Marija Bistrica bp Ivan Šaško, zawierzył Chorwację Bożemu Miłosierdziu. Uczynił to słowami Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach św. Jan Paweł II. Uroczystość miała miejsce w czasie IX Spotkania Czcicieli Bożego Miłosierdzia, po rocznym przygotowaniu, które było oparte na rozważaniach słów Aktu zawierzenia.




Na spotkanie do Marija Bistrica przybyło ponad cztery tysiące wiernych z całej Chorwacji. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Ivan Šaško, biskup pomocniczy archidiecezji zagrzebskiej a koncelebrowało ją 34 kapłanów. Na początku Eucharystii biskup pomocniczy z Zagrzebia powiedział: – W ubiegłym roku w czasie VIII Narodowego Spotkania rozpoczęliśmy rok przygotowań do uroczystej odnowy zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego Jan Paweł II dokonał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie 17 sierpnia 2002 roku. W 20. rocznicę tego wydarzenia przybyliśmy tu. A cóż może być piękniejszym znakiem naszego związku z Nim niż modlitwa, którą przeżywaliśmy w ciągu całego roku, a jej ukoronowaniem jest obecność, jaka została nam dzisiaj dana w osobach delegacji z Polski, którą witam całym sercem.

W homilii bp Šaško przypomniał dokonania św. Jana Pawła II: dokumenty, listy, pielgrzymki, beatyfikacje i kanonizacje. – Jego życie, obserwowane w liczbach, zapiera dech w piersiach. Najważniejsze jednak w tym wszystkim pozostają spotkania.Zachwyca nas jego wiarygodność. Na audiencjach generalnych w samym Rzymie spotkał prawie 18 milionów ludzi, nie licząc audiencji specjalnych ani 8 milionów pielgrzymów w roku Wielkiego Jubileuszu. Do tego należy dodać miliony ludzi, którzy towarzyszyli mu w jego podróżach. Patrzył w oczy, chciał dotrzeć do ludzi swoim uściskiem. A kiedy pod koniec życia był bez sił, chory, aż stracił głos, jego ufność w Chrystusie ukazała się w cudownym świetle. Podobnie jak Chrystus, słowa zastąpił ofiarą i oddaniem się. (…) Jan Paweł II wzmocnił nasze bezpieczeństwo i pomógł nie bać się prawdy.Teraz, lata i dekady później, lepiej rozumiemy, że jego służba była proroczą wędrówką powierzoną nam wszystkim. Nie jesteśmy sami, ale z Panem, który wie wszystko i właśnie z tego powodu nas kocha.

Na zakończenie Mszy świętej bp Šaško wypowiedział słowa Aktu zawierzenia, dodając słowa: “Tobie zawierzamy dziś losy świata i chorwackiej ojczyzny, przemijanie i wieczność każdego człowieka”:

„Bože, Milosrdni Oče,

koji si objavio svoju ljubav u svome Sinu Isusu Kristu,

a na nas si je izlio u Duhu Svetome, Tješitelju,

danas Ti povjeravamo život svijeta i naše hrvatske domovine,

prolaznost i vječnost svakoga čovjeka.

Sagni se nad nas grješnike,

ozdravi našu slabost,

porazi svako zlo,

učini da svi stanovnici zemlje dožive Tvoje milosrđe

da bi u Tebi, Bogu Jedinomu i Trojstvenomu,

uvijek nalazili izvor nade.

Vječni Oče, po pregorkoj muci i uskrsnuću svoga Sina,

budi milosrdan nama i cijelomu svijetu.“

Po Mszy świętej Czciciele Bożego Miłosierdzia uczcili relikwie Apostołów Miłosierdzia: św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, bł. Michała Sopoćki i wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Spotkanie zakończyło się modlitwą w Godzinie Miłosierdzia.

Małgorzata Pabis | Rzecznik Prasowy Sanktuarium

Galeria

ZOBACZ TAKŻE