STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / CHRYSTUS MA SŁOWA ŻYCIA WIECZNEGO. NIEDZIELA BIBLIJNA W ŁAGIEWNIKACH

Chrystus ma słowa życia wiecznego. Niedziela Biblijna w Łagiewnikach

- Bóg przemawia codziennie do człowieka. Przemawia do nas w głębi naszego serca. Przemawia do nas przez wydarzenia w świecie. Przemawia do nas przez ludzi, których spotykamy na naszych drogach. Przemawia do nas w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos. - mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Niedzielę Biblijną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Chrystus ma słowa życia wiecznego. Niedziela Biblijna w Łagiewnikach

Na początku homilii, kardynał nawiązał do Ewangelii, w której jest opisana scena spotkania Zmartwychwstałego Chrystusa z apostołami. Jezus nakazał uczniom, by po raz kolejny wyruszyli na połów. Dzięki temu udało im się złowić mnóstwo ryb, ale przede wszystkim rozpoznali w tajemniczej postaci swojego Nauczyciela. Chrystus przygotował dla nich posiłek i dzielił między nimi chleb, który w jego rękach stał się pokarmem życia.

– Spożywajmy Chleb życia wiecznego, karmiąc się słowem Bożym i Ciałem Chrystusa. Posilajmy się tym pokarmem każdego dnia. Bierzmy go z rąk Syna Bożego, naszego Pana i Zbawiciela!

Kardynał przypomniał, że rozpoczynający się w Polsce Jedenasty Tydzień Biblijny obchodzony jest pod hasłem: „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego”. Dodał, że Ewangelia kształtowała myśli i serca naszych przodków i otworzyła Polskę na kulturę chrześcijańskiej Europy.

– Dzisiaj tę chrześcijańską kulturę, opartą na prawdzie o Bogu i człowieku, na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, winniśmy ocalić i pomnażać w naszych rodzinach i wspólnotach, w naszych parafiach, w środowiskach nauki i pracy, w cały naszym ojczystym Domu.

Do Narodowego Czytania Pisma Świętego przez cały najbliższy rok wybrana została Ewangelia według św. Jana, która opowiada o nieskończonej miłości Boga do ludzi i heroicznej miłości bliźniego. Kardynał przypomniał, że św. Jan na kartach swojej Ewangelii napisał o Jezusowym przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

– Tym przykazaniem żyli nasi Święci, poczynając od św. Wojciecha i św. Stanisława, przez
św. Maksymiliana Kolbego aż do św. Jana Pawła II, którego za gorliwość pasterską, za miłość do braci i sióstr, za pragnienie wyzwolenia ich z kajdan totalitarnej ideologii, dosięgły kule zamachowca na Placu św. Piotra, 13 maja 1981 roku.

Słowo Boże pomaga zrozumieć, kim jest człowiek i kim jest Bóg, Stwórca, Pan i Zbawiciel. Ewangelia i całe Pismo Święte porządkuje świat ludzkich wartości i postaw, praw i obowiązków, pragnień i nadziei.

– W świetle Bożej prawdy powinniśmy ustanawiać nasze ludzkie prawa i zasady. Przypomnijmy znane powiedzenie, że jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystkie inne sprawy są na swoim miejscu!

Kończąc homilię, kardynał podkreślił, że Bóg nie przemawia do człowieka trudnym do zrozumienia szyfrem, ale prostym słowem, zapisanym w Piśmie Świętym.

– Pismo Święte nie powinno tylko spoczywać na półkach w naszych domach. Powinniśmy je czytać, by oświecać nasze umysły, rozpalać nasze serca i umacniać naszą wolę do jeszcze większej miłości i służby. Oby takim okazał się owoc Narodowego Czytania Pisma Świętego.

5 maja, pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: “Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1, 12), Kościół w Polsce obchodzi III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki i Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki. W tym roku przedmiotem lektury będzie Ewangelia według św. Jana. Niedziela Biblijna rozpoczyna XI Tydzień Biblijny, trwający od 5 do 11 maja.

HOMILIA

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot., Video Dawid Bujas OFMConv | Archidiecezja Krakowska

IMG_5841

ZOBACZ TAKŻE