STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / CISZA DLA KRAKOWA – KOŚCIOŁY STACYJNE 2023

Cisza dla Krakowa – Kościoły Stacyjne 2023

Liturgią w Środę Popielcową w katedrze na Wawelu rozpocznie się 6. edycja Kościołów Stacyjnych. Tegorocznemu wielkopostnemu pielgrzymowaniu po świątyniach Krakowa towarzyszyć będzie hasło „Cisza dla Krakowa”.
Czas i przestrzeń na zatrzymanie się                              

Tradycja Kościołów Stacyjnych na dobre wpisała się już w kalendarz duszpasterski i życie Archidiecezji Krakowskiej. W tym roku po raz kolejny będzie można włączyć się w te wyjątkowe wielkopostne rekolekcje w drodze, pielgrzymując do kolejnych świątyń w stolicy Małopolski.

Cisza we współczesnym świecie coraz częściej staje się luksusem. Zewsząd otaczają nas dźwięki i ekrany. Trudno jest znaleźć czas na odpoczynek czy wyciszenie. Dlatego w 2023 r. Archidiecezja Krakowska chce zaoferować mieszkańcom Krakowa czas i przestrzeń na doświadczenie ciszy, a przez nią osobistego, intymnego spotkania z Chrystusem. Zatrzymanie się i wyciszenie, pozwoli z pewnością lepiej przygotować się do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, a w krótszej perspektywie, do lepszego przeżywania każdego kolejnego dnia życia.

Cisza dla Krakowa

Tegorocznej, 6. już edycji Kościołów Stacyjnych towarzyszyć będzie hasło „Cisza dla Krakowa”. W centrum postawiony zostanie Chrystus oraz modlitwa. Po zakończeniu liturgii w każdej ze świątyń stacyjnych będzie można wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 21.00. Wyjątkiem będą pierwszy i ostatni Kościół Stacyjny, czyli katedra na Wawelu i kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym. W tych miejscach adoracja odbywać będzie się od rana aż do rozpoczęcia Mszy św. W sobotę 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu, wierni zaproszeni zostaną z kolei do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy w miejscu, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła krakowskiego.

Dodatkowym wsparciem będzie łączność z żeńskimi zakonami Krakowa. Każdego dnia stacyjnego pielgrzymowania w modlitwę w sposób szczególny będzie włączało się jedno zgromadzenie, obejmując razem z wiernymi nasze miasto, Archidiecezję i Ojczyznę. Dostępny będzie także formularz, umożliwiający przesyłanie osobistych intencji, które omadlane będą przy tej okazji.

Rzymska tradycja w stolicy Małopolski

Zwyczaj pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych jest praktykowany w Archidiecezji Krakowskiej od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel) Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.

Tradycja Kościołów Stacyjnych narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Pierwszym rzymskim Kościołem Stacyjnym, wybranym jeszcze przez papieża Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam Ojciec Święty odprawia Eucharystię w Środę Popielcową.

Tradycja wielkopostnych Kościołów Stacyjnych była kultywowana w Rzymie aż do początków XIV wieku. Przywrócono ją w pełni 1979 r. Dokonał tego św. Jan Paweł II, a jego następcy kontynuują ten zwyczaj.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE