Collegium Voytylianum skupia się na odkrywaniu, badaniu i popularyzacji myśli kard. Karola Wojtyły. Jednym ze sposobów realizacji tej misji jest obecność w mediach społecznościowych.
Fundacja Collegium Voytylianum prowadzi aktualnie profile w serwisach Facebook, X (dawniej Twitter) i Tik-Tok. Każdego dnia na tych kanałach prezentowane są zarówno myśl filozoficzna i teologiczna Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, jak i jego nauczanie społeczne ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dotyczącej rodziny. Followersi mogą zapoznać się z wątkami biograficznymi Karola Wojtyły a także odkryć kulturowe i religijne dziedzictwo Krakowa.
– Jednym ze środków działalności Collegium Voytylianum jest aktywność w mediach społecznościowych. Już sama nazwa miejsca zaangażowania dużo mówi o ideach, które nam przyświecają. Z jednej strony w popularyzowaniu myśli Wojtyły konieczne jest „medium”. Mówiąc językiem Wojtyłowym (a nawet wojtyłowym), treść musi być zapośredniczona; nie istnieje inaczej. Facebook, X czy TikTok – to platformy, bez których w obecnych czasach w jakimś wymiarze treść nie zaistnieje. A jeśli chce się być proaktywnym, trudno sobie wyobrazić, żeby Collegium Voytylianum wraz z treściami, które chce przekazywać, miało być gdzieś z zasady nieobecne – mówi ks. Rafał Wilkołek. – Z drugiej strony – całkiem nieoddalonej od pierwszej – przymiotnik „społecznościowy” również pomaga zrozumieć cele Fundacji. Ideą naczelną jest przecież gromadzenie ludzi wokół Wojtyły, jakby tworzenie nowego „środowiska”, oddziaływanie nie tylko indywidualne, ale także społeczne. Internet jako społeczność to naturalne miejsce spotykania się z człowiekiem, które (i który) dziś tak bardzo potrzebuje nasycenia solidnym kulturowym kontentem – dodaje prezes Collegium Voytylianum.
Zapraszamy do subskrybowania, lajkowania i udostępniania materiałów publikowanych na kanałach Collegium Voytylianum na Facebooku, platformie X i Tik-Tok-u.
Fundacja Collegium Voytylianum została ustanowiona przez Archidiecezję Krakowską w 2023 roku z inspiracji abp. Marka Jędraszewskiego. Jej celem jest badanie wielowiekowego dziedzictwa naukowego, sakralnego i kulturowego krakowskiej prowincji kościelnej, ze szczególnym uwzględnieniem ogniskującej je spuścizny kard. Karola Wojtyły – Ojca Świętego Jana Pawła II; udostępnianie i upowszechnianie ważnych pomników kultury religijnej i naukowej, w szczególności edycja źródeł; organizacja krajowych i zagranicznych inicjatyw akademickich, kulturalnych i duszpasterskich; rozwój, w Polsce i zagranicą, działalności naukowo-badawczej związanej z aktualnymi wyzwaniami społecznymi i kulturowymi; tworzenie intelektualnego zaplecza dla inicjatyw duszpasterskich skoncentrowanych wokół Archidiecezji Krakowskiej.
Dziękujemy za darowizny przekazywane na statutową działalność Fundacji Collegium Voytylianum za pośrednictwem kont bankowych: