STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „DAŁ NAM ŚWIADECTWO WIERZĄCEGO KSIĘDZA” – UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNE ŚP. KS. TADEUSZA KASPERKA

„Dał nam świadectwo wierzącego księdza” – uroczystości żałobne śp. ks. Tadeusza Kasperka

– Dał nam świadectwo wierzącego księdza, „księdza z powołania” – mówił ks. Lucjan Bielas na Mszy św. w intencji śp. ks. prałata Tadeusza Kasperka, wieloletniego proboszcza parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

– Gromadzimy się przy Chrystusowym ołtarzu, aby prosić najlepszego Ojca o łaskę miłosiernego wejrzenia na Swego wiernego sługę ks. prałata Tadeusza. Pragniemy łączyć się w tej modlitwie dziękując Panu Bogu za wszelkie dobro, które stało się także naszym udziałem dzięki jego służbie Chrystusowi i Kościołowi – mówił abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Homilię wygłosił przyjaciel i kolega rocznikowy Zmarłego – ks. Lucjan Bielas, który odwołując się do myśli kard. Adama Stefana Sapiehy podkreślił, że „człowiek bez Chrystusa jest próżny”. – Sięgnijmy po Chrystusa – apelował kaznodzieja zachęcając do rachunku sumienia z własnej próżności zaznaczając, że tam, gdzie nie ma Jezusa, jest „pieniądz, zaszczyty, podlizywanie się, podgryzania wzajemne”.

W tym kontekście wskazał na troskę śp. ks. Tadeusza o liturgię, ołtarz i nawet kwiaty na nim. Robił to ze względu na miłość do Jezusa. Był bardzo dobrym i sprawnym organizatorem, zwłaszcza w czasach komunistycznych. – Dał nam świadectwo wierzącego księdza, „księdza z powołania” – mówił ks. Lucjan Bielas. – Robił to, co nam przekazał kard. Karol Wojtyła, który nas święcił 22 maja 1977 r. na Wawelu, który mówił, że mamy być księżmi do końca naszego życia – podkreślał zaznaczając, że o Eucharystii nie da się mówić, tłumaczyć, głosić kazań, jeśli się Nią nie żyje. Podziękował śp. ks. Tadeuszowi za jego świadectwo umiłowania do Eucharystii, do ostatnich chwil życia.

Ks. Lucjan Bielas zwrócił uwagę także na Maryjną pobożność ks. Tadeusza Kasperka, który do parafii w Wadowicach przyszedł 8 grudnia 1993 r., czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a liturgia żałobna sprawowana jest w święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Ciało Księdza Prałata zostało ubrane do trumny w ornat z wizerunkiem Matki Bożej. – Dziękuję ci za to świadectwo. A nam wszystkim zostaje dziś twarde pytanie na nasze pięć ostatnich minut o kapłaństwo, o bycie świadkiem do końca – podkreślił ks. Lucjan Bielas.

– Ks. prałat Tadeusz wypowiedział ostatnie słowo na plebani wobec nas, którzy byliśmy przy nim. Powiedział „dziękuję” – mówił na koniec Mszy św. proboszcz ks. Jan Dziubek, który podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości żałobnych.

We wtorek, 21 maja o godz. 14.00, Mszy św. pogrzebowej w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach będzie przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Po liturgii nastąpi odprowadzenie ciała Zmarłego na cmentarz parafialny.

Ks. Tadeusz Kasperek urodził się w 1952 r. w Bielsku Białej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1977 r. W latach 1977-1980 był wikariuszem parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bielsku Białej – Komorowicach. Następnie w latach1980-1988 pracował jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Krakowie – Krowodrzy. W roku 1988 został mianowany zastępcą rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Od 1993 r. do 30 czerwca 2022 r. pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Tadeusza Kasperka w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach - Msza św. żałobna z importą 20.05.2024 r.