STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DEKANALNE ZESPOŁY MŁODZIEŻY OŻYWIĄ DUSZPASTERSTWO W PARAFIACH

Dekanalne zespoły młodzieży ożywią duszpasterstwo w parafiachPowołanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży oraz świeckich liderów to pomysł Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej na zaktywizowanie wspólnot młodzieżowych w parafiach. Pierwsze spotkanie liderów dekanalnych odbyło się 22 stycznia w parafii św. Józefa w Krakowie na os. Kalinowym, przy okazji I Spotkania Panamskiego przygotowującego do wyjazdu na ŚDM do Panamy w 2019 roku.

Światowe Dni Młodzieży przyniosły szereg korzyści dla młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, która będąc głównym organizatorem ŚDM w swoich parafiach i wspólnotach, uczyła się pracy zespołowej i aktywnego działania na rzecz wspólnoty chrześcijańskiej. Pragnąc kontynuować to doświadczenie, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej powołało dekanalnych duszpasterzy młodzieży oraz świeckich liderów. Ich współpraca ma posłużyć do ożywienia duszpasterstwa młodzieży w parafiach poszczególnych dekanatów. Chcemy, abyście poprzez waszą młodość, entuzjazm, pomysły, których wam nie brakuje, i siłę przebicia wśród młodych ludzi, byli pomocą dla kapłanów w dotarciu do młodych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak bardzo ważne jest doświadczenie wspólnoty Kościoła – mówił podczas spotkania ks. Łukasz Michalczewski, Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

Ksiądz Łukasz podkreślał, iż głównym zadaniem świeckich liderów będzie stworzenie dekanalnych zespołów młodzieżowych, które będą pomagać duszpasterzom. Zaznaczał, że pomysł jest zaczerpnięty z doświadczenia diecezji tarnowskiej, gdzie przynosi dobre owoce – Ksiądz często jest obarczony wieloma obowiązkami. Wy, młodzi, oczywiście też je macie, lecz dysponujecie tą przewagą, że wypełniacie je często wśród swoich rówieśników i dzięki temu możecie pomóc w ich zaktywizowaniu. Co więcej, zawsze macie perspektywę spojrzenia „od środka” i pomysły, którymi możecie zainspirować księdza i wraz z nim je realizować – wyjaśniał ks. Michalczewski.

Podczas spotkania zaprezentowano również program rekolekcji internetowych na nadchodzący okres Wielkiego Postu „Log in love – zaloguj się do wspólnoty”, tworzonych przez młodych liderów. Są one także okazją do prezentacji działalności młodzieży w archidiecezji. Jako pomoc dla duszpasterzy i liderów świeckich w pracy z młodzieżą zespół przygotował cykl materiałów formacyjnych, opierających się na nowej – innej niż do tej pory – formule konspektów spotkań wraz z propozycją gier planszowych oraz materiałami pomagającymi przeżyć wspólne adoracje.

Duszpasterstwo Młodzieży to jednak przede wszystkim spotkania, m.in. przy okazji obchodów Niedzieli Palmowej i Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. To też wspólne przygotowanie duchowe do ŚDM w Panamie – Nawet jeśli nie wszyscy pojadą do Panamy, będziemy ten czas spędzać razem, tutaj w Krakowie. Chcemy się dobrze przygotować, pamiętając w szczególności o sferze duchowej – zaznaczał ks. Marcin Rozmus, zastępca Archidiecezjalnego Duszpasterza Młodzieży.

Taki pomysł na duszpasterstwo młodzieży spodobał się także samym liderom – Pomysł jest „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ brakuje aktywności młodzieży w parafiach. Światowe Dni Młodzieży się skończyły i wszystko zanika, a ta propozycja jest kolejną okazją, by przyciągnąć młodzież i zachęcić ich do działania – mówił Paweł Hanusiak z dekanatu Jordanów. Liderzy wyrażali także nadzieję, że dzięki wspólnym spotkaniom uda się zaczerpnąć inspirację do tworzenia nowych grup młodzieżowych – Na spotkaniach jest młodzież z różnych zakątków naszej archidiecezji i dzięki temu możemy wymieniać się doświadczeniami związanymi z już działającymi wspólnotami, rozmawiać o metodyce prowadzenia spotkań w naszych parafiach. Jestem pełen nadziei, że te spotkania przyniosą wielkie i długotrwałe owoce, a wspólnoty parafialne, które gdzieś działają po cichutku, wyjdą z ukrycia i będzie można od nich czerpać wiedzę, entuzjazm i radość z działania na rzecz parafii i dekanatu – wyjaśniał Patryk Karczmarz, lider dekanatu Bolechowice. – Jestem pewna, że liderzy dzięki współpracy zrobią wiele pożytecznych rzeczy, przez co duszpasterstwo w naszej archidiecezji ma szansę na uaktywnienie młodzieży w parafiach i złączenie jej z Kościołem – dodawała Dominika Dziedzic z dekanatu Krzeszowice.

Bieżące informacje dotyczące Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz materiały formacyjne można znaleźć na stronie internetowej oraz oficjalnym fanpage’u na Facebooku: https://www.facebook.com/dm.archidiecezjakrakowska/

ZOBACZ TAKŻE