STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DO ŁAGIEWNIK PO RAZ 6. PRZYBYLI CZCICIELE BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Do Łagiewnik po raz 6. przybyli czciciele Bożego Miłosierdzia

Podczas ich pielgrzymki ks. Franciszek Ślusarczyk, wieloletni kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia, został uhonorowany odznaką "Beati Misericordes".




 

Pielgrzymi, którzy od samego rana przybywają do Łagiewnik, dziękują za I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, 75 lat obecności obrazu Jezusa Miłosiernego oraz nabożeństwo Drogi Miłosierdzia.

Ks. Zbigniew Bielas, który od 1 lipca jest kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia, witając ich zaznaczył, że ornat, który ma dziś na sobie, jest przykładem łączności z dniem, kiedy Jan Paweł II w sierpniu 2002 r. był w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. I za to wydarzenie 18 sierpnia dziękowali uczestnicy 6. Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia.

Wskazując na Bramę Miłosierdzia, na której wypisane są uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy, ks. Bielas apelował też, by ci, którzy przychodzą do źródeł miłosierdzia, byli jego świadkami i w codziennym życiu czynili dzieła miłosierdzia.

Z kolei bp Jan Zając, kustosz honorowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia, mówił, iż pielgrzymi z wiarą i nadzieją stają przed obliczem Pana Jezusa, wpatrują się w Jego rozpromienione Serce i wchodzą w blask miłosierdzia wołając: “Jezu, ufam Tobie!”. – Droga naszego życia stała się drogą miłosierdzia. (…) Niech uczestniczenie w tej Eucharystii rozpali w nas żar miłości Boga i ratowania dusz – zachęcał bp Zając, dodając: – Pragniemy jeszcze raz wyznać, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga. Jeszcze raz chcemy na nowo odkryć w Chrystusie oblicze Ojca, który jest Bogiem wielkiej pociechy.

Mszy św. w Godzinie Miłosierdzia przewodniczył z kolei ks. Franciszek Ślusarczyk, który do 1 lipca pełnił funkcję kustosza sanktuarium. W homilii przekonywał – nawiązując do odczytywanego dziś fragmentu Ewangelii – iż rozłam i niepokój pojawiają się nie tam, gdzie Ewangelia została przyjęta, lecz tam, gdzie została ona wypaczona lub zlekceważona. – Stąd Boży ogień, jaki Zbawiciel przynosi na ziemię, ma zniszczyć to, co przyziemne, kruche i nietrwałe. Ogień ten ma oczyścić ludzkie umysły i serca, by w całej pełni mogła się objawić moc Prawdy, Miłości i Przebaczenia – tłumaczył.

Jak również zauważył, wymownym streszczeniem ewangelicznej prawdy o ogniu Bożej Miłości jest znak krzyża. – Od dwudziestu wieków krzyż Chrystusa jest znakiem zwycięstwa, dla niektórych znakiem sprzeciwu, a dla nas, ludzi wierzących, znakiem nadziei! Również w tej świątyni ten symboliczny kamień z Golgoty wzywa do refleksji, nawrócenia, przyjęcia daru Bożej, przebaczającej miłości – wskazał ks. Ślusarczyk.

Przypomniał także pielgrzymom, iż dzięki temu, że Chrystus przelał za nas własną krew, możemy nieustannie korzystać z łaski przebaczenia u kratek konfesjonału i wciąż doświadczać Bożej miłości u stóp Jego ołtarza. – Podczas tej pielgrzymki patrzymy na Jezusa z wielką wdzięcznością i nadzieją! Chcemy Mu dziękować za to, że przez codzienną, wierną posługę Ojca Świętego, biskupów oraz kapłanów, Jezus przewodzi nam w wierze prowadząc nas niezawodną Drogą Miłosierdzia. Każdego pielgrzymi mogą tu doświadczyć zbawiennej prawdy, że Miłosierdzie Boże jest niezawodnym źródłem nadziei dla tych, którzy mają odwagę stanąć przed Bogiem w duchu i prawdzie. Czasem jest to prawda bolesna, ale kiedy spotyka się z Bożą łaską – staje się bezcennym lekarstwem dla zbolałej duszy – mówił ks. Franciszek Ślusarczyk.

Za wieloletnią posługę kustosza oraz za gorliwą i wytrwałą służbę w dziele Bożego Miłosierdzia, ks. Ślusarczyk został uhonorowany odznaką “Beati Misericordes”.

 

Za: krakow.gosc.pl
Fot. Mieczysław Pabis

ZOBACZ TAKŻE