STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: BOSKI ENOLOG. ROZWAŻANIE NA II NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK C

Dobra Nowina: Boski enolog. Rozważanie na II Niedzielę Zwykłą, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, wikariusza parafii św. Barbary w Libiążu, katechetę i dekanalnego duszpasterza młodzieży oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Czasem się zastanawiam, co lub w jaki sposób musi się wydarzyć, by zostało uznane za cud? Albo inaczej: co takiego sprawia, że dane wydarzenie uznane jest za cud, a inne, bardzo podobne do niego, cudem nie jest?

No bo takie np. uzdrowienia, jakich dokonywał Jezus, albo te, które służą jako potwierdzenie heroiczności cnót jakiegoś Sługi Bożego w procesie beatyfikacyjnym czy kanonizacyjnym. Dlaczego to są cuda? Czy zwyczajne uzdrowienia się nie zdążają? Dlaczego, gdy pożegnamy się z jakąś chorobą sami lub z pomocą lekarstw to nie nazywamy tego cudem tylko wyzdrowieniem, a jak dokona się to w sposób na dziś dzień niewytłumaczalny albo nadzwyczaj szybko to już jest cud? Albo wydarzenie opisane w dzisiejszej Ewangelii: przemiana przez Jezusa wody w wino. Nazywamy to cudem w Kanie Galilejskiej. Dlaczego? Bo dokonało się to na skutek wyraźnej i widocznej interwencji Jezusa.

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska