Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Artura Czepiela, archidiecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej oraz ks. Jakuba Łabuza. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej.
W Środę Popielcowa Kościół daje nam fragment Ewangelii, który jest bardzo ważną wskazówką, co robić, by ten czas pokuty, nawrócenia i przemiany życia dobrze wykorzystać.
Jezus ukazuje nam trzy uczynki, o które powinniśmy się zatroszczyć. Pierwszym z nich jest modlitwa. Warto już dzisiaj, w Popielec pomyśleć: co powinienem zrobić w Wielkim Poście, by pogłębić życie duchowe? By tej modlitwy było więcej? Ktoś może postanowić sięgnąć codziennie po różaniec. Ktoś inny postanowi codzienną lekturę chociażby rozdziału Pisma Świętego. Jeszcze inny postanowi codziennie w drodze do pracy lub szkoły wstąpić na chwilę adoracji do kościoła lub postara się uczestniczyć w Eucharystii w tygodniu.
W naszych kościołach w czasie Wielkiego Postu będzie tyle okazji do modlitwy: nabożeństwa drogi krzyżowej, Gorzkie Żale, rekolekcje… Warto juz teraz zaplanować uczestnictwo w nich, by Wielki Post był czasem modlitwy. Post to drugi uczynek, o którym mówi nam Jezus. Odmówienie sobie przyjemności po to, by zjednoczyć się z Jego cierpieniem to także piękny gęst wielkopostny. Pomyśl: z czego zrezygnujesz, by podjąć prawdziwy post? I wreszcie jałmużna. Ona najczęściej kojarzy nam się z dzieleniem się dobrami materialnymi, a może w tegorocznym Wielkim Poście warto spojrzeć na ten gest miłości od innej nieco strony? Jałmużną bowiem może być przecież także dzielenie się swoim z czasem z bliskimi, dla których w pędzie codzienności tego czasu tak często brakuje.
Mamy 40 dni szansy. Nie zmarnujmy tego czasu wielkopostnej pokuty i nawrócenia. Wszak każdy z nas ma co zmienić w swoim życiu…
Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.