STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: JAKI JEST TWÓJ GŁÓD? ROZWAŻANIE NA II NIEDZIELĘ ADWENTU, ROK B

Dobra Nowina: Jaki jest twój głód? Rozważanie na II Niedzielę Adwentu, Rok B

„Adwent jest potrzebny” – to motto towarzyszyć będzie rozważaniom „Dobrej Nowiny EXTRA”, które w tym roku – jako dłuższe refleksje nad niedzielną Ewangelią – stanowić będą formę adwentowych rekolekcji Archidiecezji Krakowskiej. W każdą sobotę o godz. 17.07 ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia uświadamiać będą nam wagę czasu oczekiwania na Boże Narodzenie.

Przed oczami staje nam dziś św. Jan Chrzciciel, którego Ewangelista Marek opisuje jako człowieka ubranego w wielbłądzią sierść i opasanego skórzanym pasem. To był bardzo prosty strój. Możemy wręcz powiedzieć, że ubogi, a w dodatku jak widzimy dalej w Ewangelii posiłki św. Jana też nie były szczególnie wyszukane. Czemu więc w II Niedzielę Adwentu dostajemy taki obraz? Może powinniśmy spojrzeć na samych siebie po to, by zrozumieć jaki jest nasz głód? Jakie mamy pragnienia? W jaki sposób chcemy zaspokajać swoje potrzeby?

Każdy ma swoje pragnienia. W Adwencie ważne jest to, żebyśmy uświadomili sobie czego jesteśmy głodni. Z odpowiedzią może przyjść również chociażby św. Jan. On przecież samą swoją obecnością, swoim życiem, był zaspokojeniem głodu, jaki miał jego ojciec – Zachariasz. Bóg pamiętał o obietnicy danej Zachariaszowi. Tak samo pamięta o słowie danym ludzkości, o zbawieniu.

Jan Chrzciciel wzywa nas dzisiaj do tego, abyśmy sprawdzili, czy jesteśmy głodni Bożej łaski. Czy jesteśmy spragnieni nadprzyrodzonych darów od Boga? Czy jesteśmy głodni łaski uświęcającej? Od nas zależy to, czy odnajdziemy prawdziwy głód swojego serca. Życzę Wam i sobie, abyśmy w czasie Adwentu doświadczyli Boga, przychodzącego do nas ze swoją łaską.

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska