STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: KAPŁAN CZYLI SŁUGA SAKRAMENTÓW. ROZWAŻANIE NA WIELKI CZWARTEK, ROK B

Dobra Nowina: Kapłan czyli sługa sakramentów. Rozważanie na Wielki Czwartek, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.



Może wydać się dziwne, że na Mszę Wieczerzy Pańskiej Kościół proponuje nam fragment, który opowiada o tym, jak Jezus umywa swoim uczniom nogi. Przecież wszyscy Ewangeliści poza św. Janem piszą o ustanowieniu Eucharystii… Dlaczego więc w Wielki Czwartek nie o tym czytamy?

Eucharystia jest składaniem ofiary, a zatem, żeby złożyć ofiarę, potrzebny jest ofiarnik – kapłan. Dziś Pismo Święte pokazuje nam więc moment ustanowienia apostołów kapłanami. Św. Jan nawiązuje w swoim opisie do 8 rozdziału Księgi Kapłańskiej, w którym czytamy o ustanowieniu Aarona i jego synów kapłanami. Pierwszym obrzędem był wtedy moment, w którym wszyscy zostali w całości obmyci. Dopiero później przywdziali nowe szaty i byli namaszczani. Jezus obmywa apostołom stopy, by im pokazać, że nawiązuje do tego co było w Starym Testamencie, że odtąd nową ofiarę będą składać nowi kapłani. Mówi do uczniów, że są już czyści dzięki słowu, które wypowiedział do nich.

Obrzęd obmycia stóp – zwany mandatum – to także moment, w którym Jezus pokazuje na czym ma polegać istota służby kapłana Nowego Testamentu. Ma to być obmywanie stóp drugiemu człowiekowi. Tylko wtedy, kiedy człowiek jest w pełni umyty, jest czysty w sposób duchowy, może godnie uczestniczyć w liturgii eucharystycznej, zatem kapłan ma być tym, który szafuje Bożym Miłosierdziem, a przez to pomaga człowiekowi w oczyszczeniu duszy. To symboliczne oczyszczenie stóp, mających kontakt ze światem. Symboliczne stopy mają kontakt z tym co brudne i grzeszne, tak jak stopy apostołów ubrane w sandały, miały kontakt z pyłem i kurzem po całej Ziemi Świętej.

Kapłan ma składać ofiarę także z samego siebie. Ma służyć drugiemu człowiekowi. I to jest istota jego posługi: sakrament kapłaństwa zawsze wiąże się z sakramentem pokuty oraz sakramentem Eucharystii. Przeżywając więc wydarzenia zbawcze, które przed nami, zastanówmy się, w jaki sposób my korzystamy z posługi kapłanów, sakramentu pokuty oraz sakramentu Eucharystii.

Playlista na Triduum Paschalne

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska
ZOBACZ TAKŻE