STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: KRZYŻ. ROZWAŻANIE NA WIELKI PIĄTEK, ROK B

Dobra Nowina: Krzyż. Rozważanie na Wielki Piątek, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

W czasie dzisiejszej przejmującej liturgii wsłuchujemy się w opis męki naszego Pana Jezusa Chrystusa, zawarty w Ewangelii według św. Jana. Ta Ewangelia ukazuje nam umierającego na krzyżu Jezusa. Krzyż. To na niego kieruje naszą uwagę dzisiejsza Ewangelia, ale także cała, dzisiejsza liturgia.

Krzyż…. Jest on w obecny domu każdego z nas. Zapewne pamiętasz,  gdzie jest zlokalizowany Ale często niestety jest tak, że krzyż tylko wisi w naszym domu. Jest obecny. I nic więcej. Wisi na ścianie. Może stoi na regale. Mijamy go obojętnie. Nie zwracamy na niego uwagi. Obojętnie pędzimy obok niego pochłonięci zagonioną codziennością. I wtedy jest on tylko elementem dekoracyjnym lub kolejną częścią wyposażenia. Nie zwracamy na niego uwagi. Ba, pod tym domowym krzyżem kłócimy się. Awanturujemy. Przeklinamy. Oczerniamy i obgadujemy. Tygodniami potrafimy się do siebie nie odzywać. A ile razy pod tym krzyżem zbieramy się jako rodzina do wspólnej modlitwy? Ile razy przed tym krzyżem klękamy. Sam wiecie, że za rzadko. Lub wcale.

Dzisiaj poruszony historią męki Pańskiej i tym, co Jezus uczynił na krzyżu dla Ciebie, odnajdź na nowo twój domowy krzyż. Zdejmij z niego kurz. Wytrzyj go. I tym, wyjątkowym dniu, jakim jest wielki piątek oddaj mu cześć. Ucałuj go. I pamiętaj, że w tym krzyżu jest ukryte nie tylko cierpienie. Ale i moje i twoje zbawienie.

Playlista na Triduum Paschalne

Ks. Artur Czepiel | Archidiecezja Krakowska