STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: KULINARNA LEKCJA POKORY. ROZWAŻANIE NA XXII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK C

Dobra Nowina: Kulinarna lekcja pokory. Rozważanie na XXII Niedzielę Zwykłą, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!Pismo Święte niejednokrotnie operuje przeciwieństwami w czarnym i białym, w których nie mam miejsca na szarości. Jednym z takich przeciwieństw jest temat pokory i pychy. Jezus jasno stawia sprawę: „Każdy bowiem, kto się wywyższa będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”.

Ale czym właściwie jest ta pokora i uniżanie się, a czym pycha i wywyższanie? Właśnie dzisiejsza Ewangelia o zaproszonych na ucztę stanowi dla Jezusa okazję do nauczania o pokorze, o otwarciu na „niskich”, czyli pokornych oraz o pysze, która pcha się na pierwsze miejsce. Zaproszeni na ucztę z Jezusowej przypowieści wybierali sobie najlepsze, wygodne i zaszczytne miejsca. Wiązało się to z przywilejem, że będzie się lepiej obsłużonym, pokaże się swój stopień znajomości z gospodarzem, a więc swoje potencjalne wpływy u niego, jak również będzie się miało okazję załatwić lepiej swoje interesy, bo uczta i temu przecież służyła. Liczba tych miejsc była jednak ograniczona. Kto się nie załapał, musiał zadowolić się miejscami siedzącymi przy ścianach, gorszym jedzeniem i mniejszą uwagą gospodarza.

Ta Ewangelia to nie jest jednak Chrystusowy podręcznik dobrego wychowania, lecz instrukcja jak zasiąść z Jezusem przy stole Królestwa Bożego. Czy należy wybrać ostanie miejsce? Wcale nie!

Ks. Marek Suder| Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE