STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: LEKCJE Z WIECZERNIKA. ROZWAŻANIE NA WIELKI CZWARTEK, ROK C

Dobra Nowina: Lekcje z Wieczernika. Rozważanie na Wielki Czwartek, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, wikariusza parafii św. Barbary w Libiążu, katechetę i dekanalnego duszpasterza młodzieży oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

To dość ciekawe, że w wielkoczwartkowy wieczór, gdy wspominamy ustanowienie sakramentu Eucharystii, Kościół wcale nie podaje nam do rozważania fragmentu Ewangelii, opisującego właśnie ten akt Jezusa, a przecież takowe są w relacjach pozostałych ewangelistów i zawierają nawet „słowa  konsekracji”, które zdają się być kwintesencją tego wydarzenia. Nie!

W ten wieczór otrzymujemy jako Dobrą Nowinę opowiadanie o wydarzeniu, które na pozór nie ma nic wspólnego z Eucharystią! Chodzi o Janowy opis umycia nóg, jakiego Jezus dokonuje względem swoich uczniów. Co więcej, w tym opisie aż dwukrotnie mowa jest o zdrajcy Judaszu. Można zapytać: dlaczego? I co wiąże Eucharystię i zdradę?

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska