STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: MATKA I KRÓLOWA. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI, ROK B

Dobra Nowina: Matka i Królowa. Rozważanie na Uroczystość NMP Królowej Polski, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Kościół w liturgii daje nam do rozważenia bardzo krótki fragment Ewangelii. Przenosi nas ona na Golgotę. Umierający na krzyżu Jezus widzi swego umiłowanego ucznia – Jana i swoją Matkę Maryję. Wiedząc, że zbliża się Jego śmierć czyni to, co wielu ludzi odchodzących z tego świata. Chce to, co ma najdroższe i najcenniejsze pozostawić tym, których kocha. I swój największy skarb – Maryję ofiaruje Janowi i wszystkim nam za Matkę.

Polacy wzięli sobie do serca słowa dzisiejszej Ewangelii. Dowodem tego jest przeżywana przez nas uroczystość. Znakiem miłości i czci, jaką nasz naród otacza Maryję są liczne sanktuaria ku jej czci, rozsiane po polskiej ziemi; pielgrzymki, zwłaszcza te piesze ku Jasnej Górze w letnich miesiącach;  kapliczki, tak piękne na maj udekorowane; obrazy, ikony, figury Matki Bożej w naszych domach. Wszak nasz naród przez wieki doświadczał opieki i wstawiennictwa Maryi. Także każdy i każda
z nas mógłby doświadczyć licznych łask, jakie Ona wyprosiła.

Dlatego w dzisiejszą uroczystość warto zastanowić się: jak możemy odpowiedzieć na miłość Maryi i Jej opiekę nad naszą ojczyzną i nad nami? Rozpoczął się maj. Udział w nabożeństwach majowych w naszych kościołach jest piękną formą podziękowania Matce Bożej za cuda i łaski, których nam udziela. Udział w nabożeństwie majowym w kościele czy odmówienie litanii loretańskiej w domu, gdy obowiązki lub choroba czy wiek nie pozwalają nam pójść na nabożeństwo, to najpiękniejsze podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad naszym narodem oraz nad każdym i każdą z nas.

Ks. Artur Czepiel | Archidiecezja Krakowska