STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: MIEJSCE NADZIEI. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA, ROK C

Dobra Nowina: Miejsce nadziei. Rozważanie na Uroczystość Bożego Narodzenia, rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Artura Czepiela, archidiecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej oraz ks. Jakuba Łabuza, który zastąpił ks. Mieszka Ćwiertnię. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. To także forma przygotowania do rozpoczynających się obchodów Roku Świętego 2025.



W tę radosną uroczystość wracamy do tych chwil, gdy Słowo prawdziwie stało się ciałem, a więc gdy odwieczny Syn Boży zstąpił na ziemię i stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Działo się to w maleńkim Betlejem, jak zapowiadał prorok. Nasze myśli biegną do tego miasteczka, gdzie “Słowo stało się Ciałem i mieszkało między nami”. Chrystus narodził się nie w pałacu, nie w domu. Nawet w gospodzie zabrakło dla niego miejsca. Rodzi się w grocie, którą my nazywamy stajenką. W tej betlejemskiej grocie znalazło się miejsce dla prostych, ubogich pasterzy. Ujrzawszy niezwykłą światłość i chóry aniołów zostawili swoje trzody i ruszyli, by przywitać Pana. Znaleźli tam obiecanego Mesjasza. I napełnieni nadzieją wrócili, dając świadectwo o tym co ujrzeli.

Przy narodzonym Chrystusie znalazło się i miejsce dla Mędrców z dalekiego wschodu. Prowadzeni za przewodem gwiazdy, przybyli do Jezusa i powrócili pełni nadziei, już inną drogą do ojczyzny. Obecność przy małym Jezusie prostych pasterzy i bogatych mędrców pokazuje, że w Betlejem naprawdę było miejsce dla każdego. Pięknie to obrazują groty i szopki, które w tych, świątecznych dniach podziwiamy w naszych kościołach. Zauważcie: one są zawsze szeroko otwarte. Bez drzwi, kotar, zasłon. W taki sposób, że każdy może podejść i być bardzo blisko małego Jezusa. Tak jak przed wiekami w Betlejem.

Ojciec święty Franciszek, otwierając w noc Bożego Narodzenia Drzwi Święte Roku Jubileuszowego, zaprasza nas w ten niezwykły czas łaski. Szeroko otwarte drzwi Roku Świętego, tak jak szeroko otwarte wejście do betlejemskiej groty. To także przypomnienie wszystkim nam, że w Kościele jest miejsce dla każdego. Że do Jezusa może przyjść każdy, bez wyjątku. Życzę wam doświadczenia takiej właśnie prawdy o Kościele w rozpoczynającym się dzisiaj Roku Świętym.

Fragment Ewangelii do rozważenia (J 1, 1-18):

” Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.

W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. 

Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. 

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. 

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. 

Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. 

Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, laski i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. 

Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył”.

ks. Artur Czepiel | Archidiecezja Krakowska
ZOBACZ TAKŻE