STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: NOWY ODDECH. NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO, ROK A

Dobra Nowina: Nowy Oddech. Niedziela Chrztu Pańskiego, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!Sądzę, że wielu z nas ma doświadczenia związane z wodą, pływaniem czy nurkowaniem. Jeśli zeszliśmy choć raz, bez specjalnej aparatury, głęboko pod wodę, to mogliśmy odczuwać dyskomfort. I gdy wreszcie  udało się nam wynurzyć na powierzchnię i zaczerpnąć powietrza, przeżywaliśmy cudowną chwilę.

Właśnie dla takiego doświadczenia chrzest związany jest nierozerwalnie z wodą. I to zarówno ten chrzest Janowy, jak i ten, który przyjęliśmy w dzieciństwie, chrzest Chrystusowy. Wynurzając się z wód Jordanu i wypowiadając grzechy, ludzie zrzucali z siebie  ciężar win, nabierali nowych sił do nowego życia, nowej energii.

Jezus nie potrzebował powierzchniowego oczyszczenia, bo nie był skalany żadnym grzechem. Wszedł jednak do wody, by pokazać nam kierunek. Gdy wychodzisz z wody chrztu nie jesteś już niewolnikiem, ale synem z woli Bożej. A jeśli synem, to współdziedzicem i posiadaczem wszystkich praw, jakie posiada syn u ojca – prawem do ojcowskiej miłości: jesteś kochany! I na tym polega nowe życie: na świadomości że jestem kochany przez Boga.

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska
ZOBACZ TAKŻE