STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: OCZYSZCZAJĄCE ZANURZENIE. ROZWAŻANIE NA NIEDZIELĘ CHRZTU PAŃSKIEGO, ROK C

Dobra Nowina: Oczyszczające zanurzenie. Rozważanie na Niedzielę Chrztu Pańskiego, Rok C

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, wikariusza parafii św. Barbary w Libiążu, katechetę i dekanalnego duszpasterza młodzieży oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Wielu pielgrzymów przebywając w Ziemi Świętej ma czas wypoczynku nad Morzem Martwym. Wykorzystują go, aby odbyć kąpiel w błocie. Tak, korzystając z wielości minerałów, które ono zawiera, osoby smarują się nim, aby po wysuszeniu na słońcu, obmyć się w morzu. Po takim zabiegu skóra staje się delikatna, oczyszczona, młodsza.

W Starym Testamencie mamy kilka zapowiedzi chrztu. W Księdze Rodzaju Bóg postanowił wodami potopu zniszczyć ludzi, a także grzech, który zagnieździł się w ich sercu. Wyjście Izraelitów z Egiptu i przejście przez Morze Czerwone uświadamia nam, że woda przeprowadziła Naród Wybrany z niewoli ku wolności. Przejście pod wodzą Jozuego przez Jordan, wprowadziło Izraelitów do Ziemi Obiecanej, która jest obrazem wiecznego życia. Wreszcie dzisiejsza scena Ewangeliczna, w której Jezus przyjmuje chrzest w rzece Jordan.

Ks. Robert Młynarczyk | Archidiecezja Krakowska