STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: OD „KRÓLUJ” DO „UKRZYŻUJ”. ROZWAŻANIE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ, ROK A

Dobra Nowina: Od „Króluj” do „Ukrzyżuj”. Rozważanie na Niedzielę Palmową, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Choć dziś w Liturgii Słowa Kościół zaprasza nas do refleksji nad Męką Pańską, jako że słuchamy Mateuszowego opisu wydarzeń z Wielkiego Piątku, to jednak dzień ten naznaczony jest jeszcze przez jedno, ważne wydarzenie, które miało miejsce kilka dni przed tą męką. Chodzi oczywiście o uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, który wspominany w liturgii pod nazwą Niedzieli Palmowej. Wszyscy, którzy dziś wezmą udział w procesji z palmami, wysłuchają także fragmentu Ewangelii Mateusza, opisującego właśnie to wydarzenie.

Jezus ewidentnie chce wypełnić sobą proroctwo Zachariasza, który na kilka wieków przed tym wydarzeniem zapowiedział wjazd syna królewskiego na osiołku do stolicy. Na pewno Jezus chciał też nawiązać do podobnego wjazdu, jaki król Dawid urządził swojemu synowi Salomonowi, gdy mianował go swoim następcą. Młody Salomon także był wprowadzony do Jerozolimy przez kapłana Sadoka i proroka Natana w chwilę po tym, jak namaszczono go na króla u źródeł Gichonu. Salomon wjeżdżał wtedy na mulicy swego ojca Dawida, a wszyscy mieszkańcy Jerozolimy z radości grali na instrumentach i krzyczeli „Niech żyje król”, aż ziemia drżała. W ten uroczysty i spektakularny sposób mocno już podstarzały król Dawid dał do zrozumienia swoim poddanym kogo on sam i Pan Bóg życzy sobie na swym tronie jako następcę.

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska