STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: SÓL CZY PIACH? ROZWAŻANIE NA V NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A

Dobra Nowina: Sól czy piach? Rozważanie na V Niedzielę Zwykłą, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

W ubiegłą niedzielę słyszeliśmy Ewangelię o błogosławionych. Błogosławionych ubogich, cierpiących, płaczących, przegranych. Jezus nazwał ich szczęśliwymi. Teraz zwraca się do tych samych słuchaczy, nazywając ich „solą ziemi i światłem świata”.

Dziś może nie zdajemy sobie sprawę, jak cenna była sól w starożytności, bo mamy ją na półce w każdym sklepie za kilka złotych. Prócz konserwowania pokarmów i nadawania im smaku, używano ją także w ceremonii zawierania przymierza. Praktykując osiem błogosławieństw, uczniowie Jezusa nie tylko zachowują ten świat przed zepsuciem. Przyczyniają się także do tego, że przymierze między Bogiem a ludźmi trwa i owocuje darami łaski. I to zasługa chrześcijan, uczniów Chrystusa, że ten świat jeszcze trwa!

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska