STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: TAJEMNICA NASZEJ WIARY. ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY, ROK B

Dobra Nowina: Tajemnica naszej wiary. Rozważanie na Uroczystość Najświętszej Trójcy, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

Dzisiejsza uroczystość przybliża nam prawdę o Bogu w Trójcy Świętej jedynym. Czcimy Boga Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha świętego. Prawda o Najświętszej  to wielka tajemnica naszej wiary. Nie potrafimy jej do końca zgłębić, nie umiemy jej całkowicie pojąć i rozumieć. Przewyższa ona nasz niedoskonały, ludzki umysł. Jest to jednak jedna z głównych prawd naszej wiary. Każdą Eucharystię przecież rozpoczynamy i kończymy znakiem krzyża czynionym w imię Trójcy. Każdy dzień powinniśmy pozdrowieniem świętej Trójcy rozpoczynać i kończyć. Prawda o Bogu w Trójcy jedynym jest fundamentem naszej wiary…

I chociaż nieraz więcej w nas pytań niż odpowiedzi, wiele niejasności i znaków zapytania, a do tego ludzie niewierzący zarzucają nas pytaniami: jak to jest z Trójcą Świętą? Wierzycie w nią, a nie umiecie tego wyjaśnić? Spójrzmy. Na ile pytań wciąż nie potrafi odpowiedzieć medycyna. Czy jednak ktoś poddaje w wątpliwość sens dbania o zdrowie i leczenia? Ilu zjawisk fizycznych nauka nie potrafi wyjaśnić, ale czy wobec tego mamy spalić wszystkie podręczniki do fizyki? Ile skomplikowanych reakcji chemicznych nauka nie potrafi zgłębić, ale czy to znaczy, że cała chemia jest ułudą i fałszem? Ile zakątków wszechświata pozostaje zakrytych przed naszymi oczyma, ale czy to pozwala podważać sens astronomii? Oczywiście, że nie. Czy więc fakt, że jako ograniczeni ludzie nie pojmiemy do końca wielkiej tajemnicy Przenajświętszej Trójcy nakazuje nam od razu poddawać w wątpliwość jej istnienie. Nie, moi drodzy. Tak wielu zjawisk nie dostrzegamy gołym okiem. Tak wielu fascynujących tajemnic świata obok nas nie potrafimy wytłumaczyć. Ale przecież nie podważamy faktu ich istnienia.

Dzisiejsza uroczystość Trójcy Świętej to doskonała okazja by raz jeszcze wyznać wiarę w Boga w Trójcy jedynego. By na nowo zachwycić się tą wielką tajemnicą naszej wiary, że Bóg jest jeden, chociaż w trzech osobach. Wreszcie ta uroczystość jest swoistym lekiem na nasze pytania i wątpliwości. Świata wokół nas tak często nie potrafimy zrozumieć ostatecznie i do końca. Czy więc tym bardziej możemy zgłębić tajemnicę Boga w Trójcy jedynego, który jest o wiele doskonalszy, o wiele bardziej niezwykły i daleko więcej niezgłębiony?

Ks. Artur Czepiel | Archidiecezja Krakowska