STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: TWOJA GALILEA. ROZWAŻANIE NA III NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK A

Dobra Nowina: Twoja Galilea. Rozważanie na III Niedzielę Zwykłą, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Słyszymy dzisiaj w Ewangelii, że „Galilea pogan”, lud, siedzący w ciemności, „ujrzał światłość wielką”. Skąd ta ciemność w tej Galilei? Skąd te mroki takie się tam znalazły? A no trzeba by sięgnąć jeszcze do czasów niewoli asyryjskiej. Przeszło VII wieków przed narodzeniem Chrystusa te tereny znalazły się pod panowaniem Asyryjczyków. Część Żydów wysiedlono wtedy w głąb Asyrii, a na ich miejsce osiedlili się poganie. Galilea była takim liberalnym, a nie ortodoksyjnym terenem Palestyny za czasów Jezusa.

I właśnie w to miejsce, w tę „Galileę pogan” wchodzi Jezus. W to jądro ciemności. On jest tym światłem, które tam zaświeciło, a w świetle pewne rzeczy zaczyna się widzieć lepiej, pewne rzeczy się odróżnia. W świetle to, co było dotąd straszne, okazuje się wcale nie takie straszne. W świetle można przejść po nawet bardzo skomplikowanym terenie. Światło ociepla i powoduje, że atmosfera staje się miła, przyjemna. Galilea jest obrazem ludzkiego serca, które bardzo często pogrążone jest w mrokach grzechu.

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska