STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: UCZTOWAĆ Z BOGIEM. ROZWAŻANIE NA X NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK B

Dobra Nowina: Ucztować z Bogiem. Rozważanie na X niedzielę zwykłą, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.„Któż jest moją matką” – pyta w dzisiejszej Ewangelii Jezus. To dosyć dziwna, szorstka wręcz reakcja z Jego strony, bo czy tak zwraca się syn do swojej matki? Chrystus wyjaśnia jednak od razu, że każdy kto słucha Słowa Bożego i wypełnia Je, prawdziwie jest dla niego bratem, siostrą i matką. Tym samym daje świadectwo o Maryi. Nikt przecież nie był bardziej wierny Słowu Boga niż właśnie ona. Tam w Nazarecie, w chwili zwiastowania powiedziała: „Niech mi się stanie według Twego Słowa”. Przyjęła Je całą sobą. Pozwoliła, by Słowo, stało się ciałem pod Jej sercem.

Maryja jest najbardziej wiernym spośród wszystkich słuchaczy Jezusa. Co więcej, w Ewangelii niejednokrotnie widzimy momenty, w których Ewangelista zapisał zdanie, że Maryja chowała wszystkie sprawy w sercu i tam je rozważała. Co to były za sprawy? Chociażby to co kiedyś wydarzyło się w świątyni w Jerozolimie, gdy odnalazła Jezusa po trzech dniach. Wtedy Chrystus zapytał Ją i Józefa: „Dlaczego mnie szukaliście? Czy nie wiecie, że powinienem być w tym, co należy do Mego Ojca?”.

W tę niedzielę Jezus znów wzywa nas, abyśmy byli wiernymi słuchaczami Jego słów, abyśmy zagłębiali się w Jego Słowo, abyśmy słuchali Ewangelii, ale przede wszystkim wysłuchawszy jej, żyli jej prawdą. Abyśmy wprowadzali w swoje życie to do czego Jezus wzywa. Jaka nagroda nas za to czeka? Syn Boży sam o niej mówi: będziemy prawdziwie, bratem/siostrą Jezusa. Gdy słuchamy Słowa Bożego i wypełniamy Je, jesteśmy rodzeństwem Boga. Wraz z Nim jesteśmy współdziedzicami nieba. Na mocy sakramentu chrztu staliśmy się nimi, a dzięki Słowu Bożemu wypełniamy swoje dziedzictwo.

Prośmy Boga o taką postawę naszych serc, która będzie postawą zasłuchania się w Słowo Boże, dzięki czemu prawdziwie będziemy mogli nazywać się bratem, siostrą samego Syna Bożego.

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska

 

ZOBACZ TAKŻE