STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: UMIEĆ WYPOCZYWAĆ. ROZWAŻANIE NA XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK B

Dobra Nowina: Umieć wypoczywać. Rozważanie na XVI niedzielę zwykłą, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.

Jezus wysyła apostołów, aby mogli odpocząć – od czego? Wcześniej posłał ich, by głosili Ewangelię, uzdrawiali chorych, leczyli wszelkie choroby mocą Słowa, mocą Ducha Świętego, mocą Boga. Mieli także wyrzucać złe duchy. Uwalniać ludzi od ich wpływu. Po wypełnieniu obowiązków, tak jak każdy z nas, chcą odpocząć. Potrzebujemy czasu na odpoczynek. Jezus bardzo dobrze o tym wie, stąd dziś wysyła uczniów na – można by powiedzieć – urlop.

Gdy apostołowie przybili do brzegu, czekał już tam na nich tłum – to pokazuje nam, że zawsze będą różne sprawy czekające i na nas, że nawet, gdy udajemy się na urlop, ktoś nas na nim szuka, dzwoni i pisze. Ciągle wydaje się, że w różnych sprawach jesteśmy niezastąpieni. A nam łatwo ulec takiemu złudzeniu, przez co czas, który powinniśmy spędzić ze swoimi najbliższymi (czas bardzo ważny również dla nas), możemy źle wykorzystać. Poświęcić go na sprawy, które za nami idą. Czasem może być tak, że nie umiemy po prostu odpoczywać, bo prace zawodowe czy różne obowiązki, wszędzie nas ścigają i czas, który powinniśmy przeznaczyć na zregenerowanie sił, możemy ostatecznie zmarnować.

Jezus gdy zobaczył tłum zgromadzony na brzegu, ulitował się nad tymi ludźmi. Apostołów odesłał, nie kazał im nic robić, oni mieli odpocząć, a sam zaczął nauczać. To wskazówka dla nas. Przychodzi moment, w którym naprawdę musimy wyłączyć się z całego biegu zdarzeń, co nie jest żadnym egoizmem – musimy odpocząć fizycznie i duchowo. Budować swoją moc wewnętrzną. Dobrze będzie jeśli wolny czas przeżyjemy z Bogiem. Mamy przecież wiele możliwości, by tak było, np. pielgrzymka na Jasną Górę, będąca swoistymi rekolekcjami w drodze. To czas, w którym z jednej strony możemy odpocząć duchowo. Z drugiej zaś napełnieni Bożą łaską, będziemy mogli wrócić później do obowiązków i tam głosić Ewangelię swoim życiem.

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska