STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: WNIEBOWZIĘTY Z RADOŚCI… ROZWAŻANIE NA UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, ROK C

Dobra Nowina: Wniebowzięty z radości… Rozważanie na uroczystość Wniebowzięcia NMP, Rok C

_Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!

Często, gdy słucham lub czytam ten dzisiejszy fragment Ewangelii, albo gdy rozważam drugą tajemnicę radosną różańca, uderza mnie jedno dziwne spostrzeżenie. Otóż mam nieodparte wrażenie, że obserwuję spotkanie dwóch niewiast, które mają swoje, sobie znane sekrety, które znają jakąś tajemnicę, która jest ich prywatną, własną osobistą, nieznaną innym sprawą. One coś wiedzą, wiedzą więcej, coś się dowiedziały wcześniej niż inni i cieszą się w ukryciu tą swoją wiedzą. Każda z nich z osobna czegoś doświadczyła, ale jak się okazuje, ta druga już o tym wie. I jak się okaże nie jest to wcale zasługa tego, co my byśmy nazwali „kobiecą intuicją”. Bynajmniej… Decydującą rolę w tej ich niezwykłej przedwiedzy odgrywa osoba Ducha Świętego. Oczywiście nie jest to jakaś wiedza totalna, całkowita. One nie znały zapewne całej tajemnicy odkupienia, u której początku w niezwykły sposób stanęły, ale dzięki Duchowi Świętemu wiedziały, że stoją jakby przed otwartymi drzwiami, na progu. Już coś widać przez te drzwi, ale jeszcze nie widać całej panoramy jaka za nimi się rozpościera.

Rodzi się pytanie: czy ta niezwykła wiedza Maryi i Elżbiety była tylko ich domeną, była zarezerwowana tylko dla nich? Czy tylko one dwie czuły powiew czegoś nowego, świeżego płynący z tych uchylonych drzwi, tego nowego, które wkrótce miało przyjść?

Ks. Marek Suder| Archidiecezja Krakowska