STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: ZIARNKO GORCZYCY. ROZWAŻANIE NA XI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, ROK B

Dobra Nowina: Ziarnko gorczycy. Rozważanie na XI Niedzielę Zwykłą, rok B

„Dobra nowina” to cykl internetowych rozważań Pisma Świętego, w których trakcie ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia przybliżają Słowo Boże kierowane do nas w niedziele oraz inne ważne uroczystości i święta roku liturgicznego. Premierowe odcinki co sobotę o 17.07, a w przypadku świąt ruchomych, każdego popołudnia w wigilię o tej samej porze.Czytając dzisiejszą Ewangelię, przypominam sobie swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W czasie wędrówki nadz przewodnik pokazał nam ziarnko gorczycy. Byśmy je mogli dostrzec, umiescił je na białej chuście, na której i tak było ledwo zauważalne. Trzeba było bardzo dużej ostrożności i precyzji by to ziarnko nie spadło na ziemię, by przez swoj mikroskopijny rozmiar nie upadło, gdyż wtedy z pewnością nie udałoby się odzyskać go z powrotem. To niepozorne ziarnko posłużyło Jezusowi jako czytelny i jasny przykład. Niepozorne, wrecz ledwo dostrzegalne ziarnko może rozrosnąć się do takich rozmiarów, iż ptaki będą szukać w jego cieniu schronienia przed słońcem. Coś, co zdaje się być tak niepozorne i niewielkie może wydać wspaniałe owoce…

To ważna lekcja dla nas. Że to co po ludzku wydaje się niepozorne, w oczach Bożych może mieć wielką wartość. Przekonaliśmy się o tym w tych dniach. Wszak cieszymy się dzisiaj z daru beatyfikacji błogosławionego księdza Michała Rapacza. Kto by pomyślał, że ten pochodzący z małej beskidzkiej wioski, z prostej rodziny ksiądz stanie się błogoslawionym Kościoła? Kto by pomyślał, że ten prosty kapłan, duszpasterz w małej i ubiogiej parafii dostąpi chwały ołtarzy. A jednak historię drogi do chwały ołtarzy księdza Rapacza możemy zestawić z dzisiejszą przypowieścią o ziarnku gorczycy. To co zdawało się niepozorne w oczach świata wydało błogosławiony owoc, którym dzisiaj wszyscy się cieszymy i za który Bogu dziękujemy….

Każdy z nas przychodzi na ten świat niepozorny niczym ziarnko gorczycy. Ale nasze życie tu na ziemi jest czasem wzrastania. Mamy szansę wydać wspaniałe owoce. Tak jak ziarnko gorczycy potrzebuje odpowiednich warunków, aby się rozrosnąć i rozkwitnąć, tak my potrzebujemy stałej współpracy z łaską Bożą, by kiedyś rozkwitnąć w domu Ojca w niebie. Prośmy błogosławionego księdza Michała Rapacza, by nam dopomógł, abyśmy kiedyś wraz z nim w niebie mogli się radować pełnym rozkwitem w słońcu naszego Boga.

Ks. Artur Czepiel | Archidiecezja Krakowska
ZOBACZ TAKŻE