STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: ZNAK SPRZECIWU. ROZWAŻANIE NA WIELKI PIĄTEK, ROK A

Dobra Nowina: Znak sprzeciwu. Rozważanie na Wielki Piątek, Rok A

Dobra Nowina to seria rozważań niedzielnej Ewangelii w formie podcastów, przygotowywanych przez ks. Roberta Młynarczyka, prefekta i prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. Marka Sudera, ojca duchownego seminarium. Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 17.07 na kanał YouTube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Rozważajmy razem Dobrą Nowinę, którą daje nam Chrystus!



Jest w ciągu roku taki dzień, w którym pamięć o krzyżu odżywa bardzo mocno, dzień w którym krzyż odbiera wyjątkową cześć: podnosimy go wysoko śpiewając „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, klękamy przed nim w postawie adoracji, śpiewamy o nim pieśni. To Wielki Piątek. W tym dniu drewniany krzyż jest ważniejszy, niż kamienny ołtarz. Ale czy zawsze tak jest? Czy zawsze zachwycamy się krzyżem, podziwiamy go, wzruszamy się przed nim?

„Krzyż jest stresujący. No, można się zgodzić na zarys krzyża, ale nie można tolerować wizerunku wiszącego na nim ciała. Przecież to jest takie nieludzkie! To godzi w uczucia estetyczne, poczucie piękna, dobrego smaku…Widok krzyża narzuca mi światopogląd chrześcijański, a przecież nie wolno tego robić, bo ja mam prawo do wolności”. Czasem przeszkadza sama pasyjka, wizerunek cierpiącego Chrystusa, bo „straszy” małe dzieci. Innym razem przeszkadza sam kształt krzyża, nawet jak jest to krzyżyk na karetce pogotowia lub symbol kościoła na mapie. I nic w tym dziwnego. Tak było zawsze, wiec dlaczego dziś ma być inaczej.

Playlista Triduum Paschalnego dostępna tutaj.

Ks. Marek Suder | Archidiecezja Krakowska

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE