STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOBRA NOWINA: ŻYĆ SŁOWEM, TO ŻYĆ ŁASKĄ. ROZWAŻANIE NA IV NIEDZIELĘ ADWENTU, ROK B

Dobra Nowina: Żyć Słowem, to żyć łaską. Rozważanie na IV Niedzielę Adwentu, rok B

„Adwent jest potrzebny” – to motto towarzyszyć będzie rozważaniom „Dobrej Nowiny EXTRA”, które w tym roku – jako dłuższe refleksje nad niedzielną Ewangelią – stanowić będą formę adwentowych rekolekcji Archidiecezji Krakowskiej. W każdą sobotę o godz. 17.07 ks. Artur Czepiel i ks. Mieszko Ćwiertnia uświadamiać będą nam wagę czasu oczekiwania na Boże Narodzenie.

Ewangelia dzisiejszej niedzieli stoi w bezpośredniej łączności ze Słowem, które słyszeliśmy przed dwoma tygodniami. Pamiętamy zapewne opowieść o św. Janie Chrzcicielu, który jako dziecko jest łaską dla swojego taty Zachariasza i swojej mamy Elżbiety, ale równocześnie jest człowiekiem, którzy przychodzi, by zapowiedzieć zbliżającego się Mesjasza. Tym razem z kolei poznajemy scenę, kiedy to Archanioł Gabriel przychodzi do Maryi i zwiastuje jej, że będzie Matką Syna Bożego.

Jak Jan był łaską dla swoich rodziców, tak Jezus jest łaską nie tylko dla Maryi, ale i jest łaską dla każdego z nas, bo to Bóg, Zbawiciel, zostaje posłany na świat, po to, żeby zbawić nas wszystkich. Dodatkowo kiedy słyszymy niepewność Matki Bożej na początku („Jakże się to stanie, kiedy nie znam męża”), Archanioł Gabriel za przykład podaje jej to co wydarzyło się w domu Elżbiety – podaje jej do wiadomości, że oto jej krewna również jest w ciąży, choć w swojej starości uchodziła już za kobietę, nie mogącą mieć dzieci. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego.

Przed nami kolejne dni świętowania, spotkań rodzinnych. Tego wszystkiego co będzie wydarzało się przy stole i w domu – czy to u nas czy u innych bliskich nam osób. Pamiętajmy w tych wszystkich chwilach, że mamy być dla ludzi znakiem wcielonego Syna Bożego. Skoro przyjmujemy łaskę, skoro przyjmujemy do swojego serca Jezusa Chrystusa, to nieśmy go do innych, ukazujmy go naszym życiem, nie bójmy się być prawdziwymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego. Tego, który aby dla nas umrzeć i dla nas zmartwychwstać, staje się człowiekiem.

Ks. Mieszko Ćwiertnia | Archidiecezja Krakowska