13 czerwca 2023 roku o godzinie 10:00 w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odbędzie się inauguracja sensorycznej ścieżki zwiedzania przygotowanej z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami.
Na ekspozycji stałej pojawi się wiele dodatkowych eksponatów przeznaczonych do dotykania, przestrzenne plany orientacyjne, opisy w alfabecie Braille’a, tyflografie i inne udogodnienia. Przygotowano przewodniki w tekście łatwym do czytania oraz dźwiękową wersję oprowadzania. W otwarciu wezmą udział przedstawiciele środowisk, z którymi Muzeum nawiązało współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia.
„Dom dla każdego. Sensoryczna ścieżka zwiedzania i warsztaty dla osób ze szczególnymi potrzebami w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach” to przedsięwzięcie grantowe finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”, którego liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Muzeum rozpoczęło jego realizację we wrześniu 2022 roku. Od tego czasu podjęło szereg działań, które 13 czerwca br. znajdą swój finał i zostaną wpisane do stałej oferty instytucji.
Realizowane przez muzeum przedsięwzięcie od początku zakładało włączenie osób ze szczególnymi potrzebami w przygotowanie i tworzenie oferty, tak by odpowiadała ona przede wszystkim ich potrzebom i spełniała ich oczekiwania. Do współpracy zaproszono przedstawicieli grup, do których działania są skierowane, m.in. ZSiP Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej, Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Wadowicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Przedsięwzięcie jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzebę włączenia i integracji, dostępu do kultury, poszerzania wiedzy oraz samorealizacji adresatów działań muzeum. Skupiono się zwłaszcza na obszarze widzenia, rozumienia i czucia. Bardzo ważne stałe podnoszenie kompetencji Zespołu instytucji, dlatego jednym z pierwszych kroków było szkolenie dla wszystkich pracowników. Dotyczyło ono m.in. savoir-vivre wobec osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach przedsięwzięcia opracowano formę zwiedzania, która pozwala poczuć się w muzeum komfortowo i bezpiecznie oraz poznawać ekspozycję stałą poprzez zmysły, które w codziennym życiu pomagają odbierać świat. Równolegle powstał scenariusz dostępnych warsztatów edukacyjnych.
Nowa ścieżka zwiedzania i dostępne warsztaty to kolejne działania Domu Rodzinnego Jana Pawła II na rzecz dostępności. Muzeum jest dostępne architektonicznie, a w ostatnich latach wprowadzono udogodnienia dla kolejnych grup odbiorców, m.in. ścieżkę zwiedzania w Polskim Języku Migowym, ciche godziny zwiedzania, pokój wyciszeń. Odwiedzając Muzeum można skorzystać z wózka inwalidzkiego, nauszników wyciszających i folii powiększających. Instytucji zależy, by wszystkie inicjatywy miały też wymiar edukacyjny, by poszerzały świadomość społeczną o kwestie dot. dostępności poprzez uczenie wrażliwości, otwartości i empatii.
Więcej informacji na stronie muzeum.