STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PRZYSZŁYM BŁOGOSŁAWIONYM. RUSZYŁA PODSTRONA O KSIĘDZU MICHALE RAPACZU

Dowiedz się więcej o przyszłym błogosławionym. Ruszyła podstrona o Księdzu Michale Rapaczu

15 czerwca 2024 r. Czcigodny Sługa Boży Ksiądz Michał Rapacz zostanie oficjalnie włączony w poczet błogosławionych. Na miesiąc przed tym wydarzeniem Archidiecezja Krakowska uruchomiła okolicznościową podstronę, poprzez którą lepiej można poznać postać męczennika.

Kim był Michał Rapacz? Dlaczego został księdzem i co doprowadziło go do męczeństwa? Odpowiedź na te i wiele innych pytań odnaleźć można w materiałach, dostępnych na uruchomionej przed beatyfikacją kapłana, podstronie. Wszystko po to, aby poznać jego postać przed oficjalnym wyniesieniem na ołtarze, które dokona się w sobotę 15 czerwca 2024 r. w łagiewnickim sanktuarium.

W zakładce, poświęconej można znaleźć reportaże, pokazujące historię jego życia, rozmowa z autorami pieśni ku Czci Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza czy unikatowy wywiad z Augustynem Dudą, pasterzem, który odnalazł ciało zamordowanego proboszcza rankiem 12 maja 1946 r. Dostępny jest również podcast, w którym ks. dr Andrzej Scąber przybliża postać przyszłego błogosławionego, począwszy od jego dzieciństwa w Tenczynie, relacji z najbliższymi oraz tego, w jaki sposób kształtowało się jego powołanie kapłańskie, poprzez formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej i posługę wikariuszowską w parafiach w Płokach oraz Rajczy, a skończywszy na męczeńskiej śmierci w lesie nieopodal płockiego sanktuarium. Przy tej okazji referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej dzieli się również szczegółami, dotyczącymi procesu beatyfikacyjnego. Podcast dostępny jest na dwóch platformach. Opowiadania ks. dr. Scąbra słuchać można na kanałach You Tube oraz Spotify Archidiecezji Krakowskiej. Na podstronie skorzystać można również z mapki, ukazującej miejsca, z którymi związany był przyszły błogosławiony. Można wykorzystać ją, aby poznać naszą diecezję „szlakiem ks. Rapacza”.

Zachęcamy również do skorzystania z materiałów do pobrania. Przygotowane dostały konspekty katechez, zapis nutowy pieśni beatyfikacyjnej czy inne materiały multimedialne. Dodatkowo dostępne są również rozważania do nowenny przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza, która decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego od 6 do 14 czerwca 2024 r. trwać będzie we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej.

Przed zbliżającą się uroczystością uruchomiona została też skrzynka intencji, poprzez którą można składać swoje prośby. Wszystkie zostaną omodlone podczas Mszy św. beatyfikacyjnej za wstawiennictwem już bł. Księdza Michała Rapacza.

Podstrona będzie regularnie uzupełniania i aktualizowana. Zachęcamy do poznawania w tej sposób postaci przyszłego błogosławionego Archidiecezji Krakowskiej.