Tegorocznym laureatem nagrody „Srebrna Piszczałka” został dr Mieczysław Tuleja, krakowski organista i pedagog. Artysta został wyróżniony przez Przewodniczącego Episkopatu Polski za „wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce”.
Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 18 sierpnia w archikatedrze warszawskiej. Abp Tadeusz Wojda SAC w imieniu polskich biskupów pogratulował nagrodzonemu „Srebrną Piszczałką” Mieczysławowi Tulei pracy i działań na rzecz muzyki sakralnej. Artysta został wyróżniony przez Przewodniczącego Episkopatu Polski za “wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce”. „Jedna taka piszczałka to za mało” – żartował abp Wojda, podkreślając zasługi muzyka. Zauważył też, że wielcy mistrzowie muzyki świeckiej byli organistami. „Kościół dostrzega i promuje wartość muzyki” – powiedział.
„Muzyka kościelna to może rodzaj muzyki niezauważalnej, ale to jest ogromnie ważna muzyka, bo ona pomaga nam się modlić, pomaga nawiązywać kontakt z Panem Bogiem, pomaga wznieść nasze serce i naszą duszę ku Bogu” – wskazał Przewodniczący KEP. Dodał, że jest to „ogromnie ważne, bo każdy z nas chce przecież przeżywać pięknie liturgię”.
Krótką laudację na temat dr. Mieczysława Tulei wygłosił ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Przypomniał w niej m.in., że wyróżniony muzyk nieprzerwanie od 61 lat pracuje jako organista w parafii św. Stanisława Kostki i św. Jana Bosko na Dębnikach w Krakowie. „Jako organista i pedagog wychował wielu wybitnych organistów” – zauważył. Wspomniał też, że dr Tuleja został wyróżniony przez Ojca Świętego Jana Pawła II orderem „„Pro Ecclesia et Pontifice”, a papież Benedykt XVI odznaczył go Orderem Świętego Sylwestra.
Dziękując za nagrodę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka”, dr Tuleja powiedział, że Stare Miasto w Warszawie i bazylika archikatedralna, gdzie ją odbiera, „to miejsca, które onieśmielają swoją historią i godnością”. Wspomniał, że w tym miejscu posługiwał swoją grą na organach m.in. podczas pogrzebu błogosławionego dziś kard. Stefana Wyszyńskiego.
Po uroczystości wręczenia nagrody miał miejsce koncert dr. Piotra Rachonia, głównego organisty archikatedry warszawskiej. Koncert poprowadziła Katarzyna Lech-Kapituła.
Organizatorem trwającego od początku lipca w Warszawie Festiwalu „Organy Archikatedry” jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”, której celem jest m.in. wspieranie działalności kulturalnej w Polsce. Koncerty odbywają się w warszawskiej archikatedrze w każdą niedzielę o godz. 16.00.
Nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka” przyznawana jest za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce i wręczana podczas Międzynarodowego Festiwalu „Organy Archikatedry” w Warszawie. W tym roku została przyznana już po raz 25. Pierwsze wyróżnienie wręczono w 2000 roku. Laureatem został wówczas prof. Stefan Stuligrosz.