STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DRUGI DZIEŃ NOWENNY KU CZCI ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA

Drugi dzień nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika

- Domu ojczystego zbudowanego na solidnych fundamentach nie zburzy żadna dziejowa zawierucha ani wygnanie. Fundament ojczyzny sięga serca, jak wiara sięga serca człowieka, jak miłość wypływa z serca - mówił o. Augustyn Spasowicz OCist podczas Mszy św. w drugim dniu nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

– W niedzielę Dobrego Pasterza chcemy patrzeć na tego, który szedł za Jezusem do końca, aż do przelania krwi – zaznaczył na początku Mszy św. proboszcz katedry wawelskiej ks. Paweł Baran.

W homilii o. Augustyn Spasowicz OCist powiedział, że dzisiejsza Ewangelia dotyczy wszystkich ludzi, ponieważ mówi o owcach, do których przychodzi Dobry Pasterz. W porównaniu człowieka do owcy jest zawarta pewna dwuznaczność. Zwierzę to jest kojarzone z naiwnością, zagubieniem lub zwrotem „owczy pęd”. Cała ta charakterystyka oddaje ludzką duszę. Człowiek ma dobrą wolę, ale jest naiwny, ponieważ często nie potrafi właściwie odróżnić dobra od zła. Bóg wie, że ludzie są „sympatycznie naiwni”, dlatego posyła im swego Syna – Dobrego Pasterza. Jezus wie, że jego owce często się gubią i dlatego w Ewangelii nawołuje: „Idź za mną, trzymaj się blisko mnie”. – Sami nie damy rady rozpoznać co jest dobre, a co złe. Musimy iść za Dobrym Pasterzem, bez Pasterza po prostu się zgubimy – podkreśli.

Bł. Wincenty Kadłubek mówił, że słuchał wielu uczonych i wspaniałych ludzi, ale najbardziej uważnie słuchał Ewangelii. Dobrej Nowiny nie wystarczy tylko czytać, należy jej słuchać i z nią rozmawiać, a Pismo Święte jest po to, by trzymać je w dłoni i nosić je w sercu. Bł. Wincenty pokazał jak fundamenty ojczystego domu zostały wybudowane na zasadach Ewangelii, pokazywał wielkość cnót, umiejętność przebaczania, wielkość roztropności, uczył co daje mądrość serca i do czego doprowadza nienawiść. Uczył Polaków prawości i budował ojczyznę, ucząc miłości do niej. – Domu ojczystego zbudowanego na solidnych fundamentach nie zburzy żadna dziejowa zawierucha ani wygnanie. Fundament ojczyzny sięga serca, jak wiara sięga serca człowieka, jak miłość wypływa z serca – zaznaczył na zakończenie.

2. dzień nowenny ku czci św. Stanisława BM w katedrze na Wawelu 30.04.2023 r.