– Dzieci pomagają dzieciom – to specyfika kolędowania misyjnego. Samo kolędowanie istnieje od dawna, natomiast to misyjne ma na celu nie tylko ewangelizację, ale też wsparcie misji – mówi s. Bożena Najbar z Wydziału Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej. Za pośrednictwem naszych misjonarzy, w oktawie Bożego Narodzenia będzie można wspomóc dzieci z Kolumbii.
Kolędnicy misyjni, czyli dzieci oraz młodzież, głoszą, że Pan Jezus narodził się dla wszystkich. Chodzą z Dobrą Nowiną od domu do domu, od bloku do bloku, a czasem również od klasy do klasy. Oprócz kolęd przygotowują także stroje, gwiazdę, skarbonki oraz scenki przybliżające życie i problemy dzieci zamieszkujących inny kontynent. Co roku Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci wyznacza kraj, do którego trafi pomoc.
W tym roku młodzi misjonarze będą opowiadać o swoich rówieśnikach z Kolumbii. Dzięki spotkaniom misyjnym wiedzą, komu pomagają; poznają dany kraj, jego kulturę i trudności, z którymi zmagają się tamtejsze dzieci. – W kolędowaniu misyjnym chodzi o to, żeby powiedzieć ludziom, że niektóre dzieci cierpią oraz że nie każdy ma tak dobrze jak oni. Mieliśmy spotkania, na których dowiadywaliśmy się o tegorocznym kraju, dla którego działamy. Większość dzieci w Kolumbii nie kończy szkół, ponieważ grasuje tam mafia. Muszą ciężko pracować, najczęściej przy plantacjach kawy. Prężnie działa tam Kościół katolicki, który organizuje pomoc. Zachęcamy każdego człowieka, żeby dorzucił chociaż małą cegiełkę, by pomóc tym dzieciom – opowiada Ewelina Wacław z Czarnej Góry, która włącza się w tę akcję.
Radosne odwiedziny, które najczęściej odbywają się 26 grudnia, poprzedza uroczyste posłanie kolędników na Mszy świętej. – Posłanie jest ważne, ponieważ uczestnicy wiedzą, że idą ewangelizować w imieniu Kościoła, a nie tylko swoim – wyjaśnia s. Najbar.
W kościołach w Jurgowie, Rzepiskach i w Czarnej Górze kolędowanie będzie miało miejsce 26 i 27 grudnia. Po Mszach świętych misjonarze wystawią przedstawienie, a następnie ksiądz proboszcz udzieli im błogosławieństwa. Następnie kilka grup liczących od 4-7 osób będzie kolędowało po wyznaczonym terenie. – Chodzimy, śpiewamy kolędy, opowiadamy o tym kraju i dajemy drobny upominek w postaci plakietki, na której jest filiżanka kawy. Jest to wspaniały czas, spędzony w gronie przyjaciół. Chętnie bierzemy udział i cieszymy się, że możemy zrobić coś dobrego – dodaje Ewelina.
Misyjne kolędowanie z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. – Dzieci pomagają dzieciom – to specyfika kolędowania misyjnego. Samo kolędowanie istnieje od dawna, natomiast to misyjne ma na celu nie tylko ewangelizację, ale też wsparcie misji. Dzieci włączają się w nie od najmłodszych lat – mówi s. Bożena Najbar. – Później pomagają też jako dorośli. Otwarcie na misje zostaje gdzieś w sercu – przyznaje.
Wszystkich kolędników oraz członków kół misyjnych zapraszamy na Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych, które odbędzie się 27 stycznia 2024 r. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Szczegóły na plakacie poniżej.