STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIECIĘCA MODLITWA O POKÓJ W BAZYLICE MARIACKIEJ

Dziecięca modlitwa o pokój w bazylice Mariackiej

– Pokój serca, upragniony przez każdego, zaczyna się od miłości, zaczyna się od bezinteresownej dobroci – mówił abp Marek Jędraszewski do uczestników XI Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores, którzy dziś w bazylice Mariackiej w Krakowie wzięli udział w modlitwie o pokój. 
Witając zgromadzonych w bazylice Mariackiej uczestników XI Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores ks. Dariusz Raś zwrócił uwagę, że to właśnie ten charakterystyczny dla Krakowa kościół został wpisany w logo wydarzenia. Podziękował jego autorce Agacie Drobniak, byłej chórzystce krakowskiej Psalmodii. Proboszcz parafii Mariackiej, przywołując słowa św. Jana Pawła II podkreślił, że „sztuka – słowo, muzyka, pieśń – wznoszą nasze serca ku górze, uczą człowieka pokojowego tworzenia wspólnoty w każdym wymiarze”. – Niech Królowa Pokoju doprowadzi nas razem w tych chwilach do potrzebnej harmonii serca i wymodli nam pokój na ziemi, zwłaszcza w ziemii ukraińskiej. Niech Ona sprawi, wsparta modlitwą, abyśmy każdego dnia byli apostołami pokoju Bożego tam, gdzie żyjemy – mówił na początku nabożeństwa ks. Dariusz Raś.

Odwołując się do określenia papieża Franciszka „wojna hybrydowa”, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że na całym świecie w różnych formach i z różnym nasileniem gardzi się drugim człowiekiem. Metropolita krakowski zaznaczył, że 300 mln chrześcijan jest prześladowanych za wiarę, a dziś – statystycznie – kilkunastu odda swoje życie za Pana Jezusa. – To jest też wojna, o której się milczy, o której nie chce się mówić – podkreślał arcybiskup.

„Wielką życzliwością serca” nazwał metropolita doświadczenie, z którym spotkały się w Polsce ukraińskie kobiety uciekające ze swoimi dziećmi z kraju ogarniętego wojną. – W ich sercach zaistniał pokój – zauważył podkreślając, że wraz z dobrocią serca obdarza się drugiego człowieka pokojem. – Pokój serca, upragniony przez każdego, zaczyna się od miłości, zaczyna się od bezinteresownej dobroci – dodawał zaznaczając, że dziś pokój nie jest czymś abstrakcyjnym, ale „czymś trwałym, czymś co łączy, co sprawia, że serca ludzkie biją inaczej, piękniej”. 

Przywołując doświadczenia drugiej wojny światowej abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że ówczesne pokolenia Polaków – mimo okrucieństwa, które na nich spadło – mogą wskazać ludzi, którzy w tym czasie pomogli im przeżyć. – Dziś to my pomagamy. To my niesiemy pokój. To my otwieramy nasze domy, a przede wszystkim nasze serca, by ludzi przerażonych, biednych, pozbawionych niemal wszystkiego, obdarzyć pokojem – mówił metropolita. Podkreślił, że istotą Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie jest przyniesiony przez Niego pokój. Boży Syn przyszedł na świat po to, aby ludzie na nowo stali się dziećmi Bożymi i braćmi dla siebie nawzajem.

Metropolita krakowski zauważył, że pierwszym słowem, które Jezus przyniósł Apostołom po zmartwychwstaniu było słowo „pokój”. – Ten pokój miał swoją cenę – cenę okrutnych cierpień. (…) Jezus przynosi pokój, jakiego świat nie jest w stanie nikomu dać – pokój serca, przebaczenie grzechów – mówił arcybiskup wskazując na moment rozgrzeszenia w czasie sakramentalnej spowiedzi zaznaczając, że jest to niepowtarzalne doświadczenie pokoju.

– Śpiewacie pieśń nową, czyli przenikniętą pokojem Chrystusa – mówił abp Marek Jędraszewski zwracając się bezpośrednio do uczestników Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores. Zaznaczył, że śpiew na cześć Boga znajduje szczególne miejsce w historii muzyki, gdyż jest to „śpiew ludzi, którzy chcą Go chwalić”. – Śpiew nowych ludzi, odrodzonych w Chrystusie, by być świadkami Pana Boga we współczesnym świecie – mówił metropolita dziękując zarówno samym chórzystom, jak i ich wychowawcom i nauczycielom.

– Nie byłoby tego cudownego piękna muzyki i śpiewu kościelnego bez wewnętrznego pokoju serc. To jest podstawowy i ostateczny fundament tego przesłania, które wpisane jest w waszą działalność – mówił arcybiskup. – Bądźcie świadkami dobrego Chrystusa, który przyszedł na świat, aby obdarzać wszystkich ludzi pokojem, abyśmy mogli przeżywać to, że wszyscy dla siebie jesteśmy braćmi i siostrami – zachęcał abp Marek Jędraszewski prosząc młodzież, aby zachowywała „pokój swoich serc, czystość swoich spojrzeń, radość z bycia dzieckiem Boga”. 

Uczestnicy wydarzenia najpierw słuchali Bożego Słowa i prosili Trójcę Przenajświętszą o łaskę pokoju dla całego świata, następnie przekazali sobie znak pokoju, a Modlitwą Pańską otoczyli wszystkich potrzebujących duchowego wsparcia. Udzielając błogosławieństwa końcowego abp Marek Jędraszewski rozesłał uczestników Kongresu, aby dzielili się pokojem, którym zostali obdarzeni przez Boga Ojca.

Modlitwa o pokój w ramach XI Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores w bazylice Mariackiej w Krakowie 30.07.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Wideo

ZOBACZ TAKŻE