Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Mieszczak, a homilię wygłosił ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że 24 grudnia 2024 roku wieczorem papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra i rozpoczął Rok Jubileuszowy. Kapłan przywołał słowa Ojca Świętego z bulli “Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może) – Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro. Nieprzewidywalność przyszłości rodzi jednak niekiedy sprzeczne uczucia: od ufności do lęku, od pogody ducha do zniechęcenia, od pewności do zwątpienia. Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei — mówił.

Jak mówił ks. Bielas, ostatni dzień roku zachęca nas do refleksji nad czasem, który upływa i czyni nas coraz starszymi, a patrząc z perspektywy naszej wiary – zbliża nas do momentu spotkania z Bogiem. – Przybywamy tu, do Bazyliki Bożego Miłosierdzia w to sylwestrowe popołudnie, aby Panu Bogu podziękować za wszelkie dobro, które stało o się naszym udziałem, przeprosić za chwile zmarnowane i źle wykorzystane, abyśmy wiedząc, że Bóg jest Panem czasu, z wdzięcznością i pokorą spoglądali na przeszłość i z nadzieją patrzyli w przyszłość – powiedział.

Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podsumował mijający rok z perspektywy Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny, Archidiecezji i naszego Sanktuarium.

– Prowadziliśmy w Bazylice normalną pracę duszpasterską, trwała całodzienna spowiedź , przyjmowaliśmy grupy pielgrzymkowe z wielu krajów świata, m.in.: Wietnamu, Korei, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Filipin, Indii, Indonezji, Singapuru, Libanu, Niemiec, Węgier, Słowacji, Czech, Austrii, Burkina Faso, Gujany Francuskiej, Togo, Francji, Włoch, Chorwacji, Ukrainy, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii, Wielkiej Brytanii – wyliczał. – Podczas modlitwy w Godzinie Miłosierdzia łączą się z nami setki Czcicieli Bożego Miłosierdzia, przez całą dobę trwa nieustanna modlitwa w Kaplicy Wieczystej Adoracji…

Kończąc swoje słowo ks. Zbigniew Bielas przywołał słowa św. Jana Pawła II z 17 sierpnia 2002 r. św. Jan Paweł II:

„Jestem bowiem przekonany, że jest to także szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia. Modlę się, aby ten kościół był zawsze:

– miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga;

– miejscem nawrócenia i pokuty;

– miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej — źródła miłosierdzia;

– miejscem modlitwy — wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”/

Dziękujemy dziś za Was wszystkich, którzy tworzycie wielką Wspólnotę pomagających, aby Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mogło służyć wszystkim pielgrzymom, którzy tu przybywają. Dziękuję Wam, którzy przybywacie na modlitwę do naszego Sanktuarium – w niedziele, święta, na wielkie uroczystości i w dni powszednie. Dziękuję tym wszystkim, którzy łączą się z nami duchowo przez transmisje internetowe, telewizyjne, w mediach społecznościowych – mówił ks. Bielas.

Rektor Sanktuarium przywołał także zadania, jakie stoją przed łagiewnicką wspólnotą. – Przed nami rok 2025, w którym będziemy przeżywać Rok Święty – jesteśmy Kościołem Jubileuszowym, więc spodziewamy się przybycia Pielgrzymów, którzy w tym szczególnym miejscu będą chcieli skorzystać z łaski odpustów. Chcemy, aby realizowały się tu słowa papieża Franciszka, który daje nam zadanie uwiecznione na tablicy przy Bramie Miłosierdzia: „Niech w tym Roku Jubileuszowym sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei”.

Wspomniał również, że w 2025 roku będziemy przeżywać wiele rocznic:

– 25. rocznicę ustanowienia w Kościele powszechnym Święta Miłosierdzia,

– 25 rocznicę kanonizacji Siostry Faustyny,

– 25. rocznicę powstania Służby Sanktuarium,

– 120. rocznicę urodzin św. Siostry Faustyny,

– 50. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki,

– 90. rocznicę powstania Koronki do Miłosierdzia Bożego,

– 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

Rektor łagiewnickiego Sanktuarium złożył także życzenia: – Niech Nowy Rok, który za kilka godzin rozpoczniemy, mobilizuje nas nade wszystko do wzrastania w świętości, czyli wysokiej miary zwyczajnego chrześcijańskiego życia — zakończył.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie