STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIĘKI FUNDACJI MOGĘ ROZWIJAĆ SKRZYDŁA

Dzięki Fundacji mogę rozwijać skrzydła

Blisko 2 tys. osób z 40 diecezji otrzymuje pomoc w ramach programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podczas Dnia Papieskiego można porozmawiać ze stypendystami oraz ich wesprzeć.
Tegoroczny Dzień Papieski przebiega pod hasłem: „Nie lękajcie się”. Szczególnie dziś zwracamy uwagę na zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, która dzięki wsparciu finansowemu może edukować się, rozwijać i spełniać marzenia.

Ludzie, atmosfera, marzenia                         

Marysia jest w Fundacji od obozu w Toruniu w 2019 r. Wakacyjne wyjazdy formacyjno-integracyjne są integralną częścią programu stypendialnego, dlatego właśnie je uznaje się za początek. Zapytana o to, z czym kojarzy jej się FDNT, odpowiedziała: fantastyczni ludzie, cudowna atmosfera i spełnianie marzeń. I oczywiście żółty kolor.

Obozy to dla niej jeden z najlepszych momentów całego roku. Poznała na nich wiele utalentowanych osób, które nie wywyższają się i zawsze służą pomocą oraz dobrym słowem. Podczas comiesięcznych spotkań, które w pandemii odbywały się online, był czas na modlitwę, dyskusję oraz luźną rozmowę o codzienności. – Poznałam wspaniałych ludzi, którzy mnie nie wyśmieją i chętnie porozmawiają. Najważniejsze jest to, by dawać innym swoją dobroć i miłość. I tego można u nas doświadczyć  – opowiada Marysia.

Wspólne pasje, cele i podobny system wartości sprawiają, że młodzi tworzą mocną wspólnotę, której głównym fundamentem jest Chrystus. Nie bez przyczyny nazywani są „żywym pomnikiem” św. Jana Pawła II. Stypendystka przyznaje również, że będąc w Fundacji, na nowo odkryła postać Ojca Świętego. Stał się dla niej wzorem, który nie jest nieosiągalny.

Marysia interesuje się muzyką – lubi śpiewać, grać na gitarze i na ukulele. Dzieli się swoim talentem w scholi fundacyjnej, a także udostępnia swoje piosenki na YouTube. Jak wyjaśnia, to dzięki Fundacji rozwinęła skrzydła. – Jestem osobą, którą bardzo ciągnie do muzyki wszelkiego rodzaju. Dzięki Fundacji mogę iść do przodu i nie muszę się bać, że nagle nie będę miała środków na coś, co pomoże mi się rozwijać – dzieli się licealistka. – Stypendium umożliwiło mi zakup ukulele i podręczników. Wcześniej kupiłam mikrofon, który pomaga mi w nagrywaniu materiałów na YouTube, gdzie mogę dzielić się swoją twórczością. To jest jedno z moich większych marzeń, które już się spełniło – wyjaśnia stypendystka.

Podczas Dnia Papieskiego młodzi opowiadają w parafiach o programie stypendialnym, a także prowadzą zbiórkę pieniędzy na ten cel. – W mojej parafii w Naprawie opowiemy o Fundacji i będziemy pomagać przy zbiórce, by pokazać, że stypendyści są i działają. To bardzo ważne, bo nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo może pomóc młodym, którzy chcą rozwijać swoje pasje, dzielić się nimi i równocześnie świadczyć o Bogu – tłumaczy Marysia.

FDNT u św. Anny w Krakowie

Formacja duchowa jest kluczowym filarem działalności Fundacji. Stypendyści-studenci w większych miastach tworzą wspólnoty akademickie, które spotykają się z różną regularnością. W trosce o stałą formację stypendyści krakowscy wraz z duszpasterzem akademickim, ks. Krzysztofem Porosło, powołali w Duszpasterstwie św. Anny komórkę „Jana Pawła II”, która gromadzi członków FDNT. Jednak może do niej dołączyć każdy, kto chciałby pochylić się nad współczesnymi problemami młodych w świetle nauczania św. Jana Pawła II. Spotkania odbywają się we wtorki o 20:30 przy Kolegiacie św. Anny.

Schola Duszpasterstwa św. Anny oraz stypendyści zapraszają także na koncert z okazji Dnia Papieskiego, który odbędzie się w sobotę, 23 października, o 20:30 w krakowskiej kolegiacie. Również wtedy będzie można złożyć datki na Fundację.

Więcej informacji o programie stypendialnym można znaleźć tutaj.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE