STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIEŃ MODLITWY I POKUTY ZA GRZECHY WYKORZYSTANIA SEKSUALNEGO MAŁOLETNICH

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywany jest w Kościele w Polsce jako dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Z tej okazji w Archidiecezji Krakowskiej podejmowane są różnorakie inicjatywy modlitewne.

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie o godz. 19.00 zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym małoletnich w Kościele. W tę modlitwę włącza się także parafia św. Szczepana poprzez mszę św. w Godzinie Miłosierdzia i modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwem drogi krzyżowej wg materiałów duszpasterskich Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci Młodzieży. W Godzinie Miłosierdzia w tych intencjach zaplanowano modlitwę także w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie w tej intencji odprawiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego na zakończenie nabożeństwa przed wieczorną Mszą św. oraz pierwsza w tym roku droga krzyżowa o godz. 19.00. Jak informują duszpasterze, będzie to przewodni motyw modlitwy także podczas wszystkich Mszy św. w tym dniu. Podobnie jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu w bazylice Mariackiej w Krakowie, gdzie szczególnie ta intencja wybrzmi w czasie drogi krzyżowej o godz. 17.30.

W parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie o godz. 17 15 droga krzyżowa, a o godz. 19 00 nabożeństwo przebłagalne za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. W parafii św. Floriana w Krakowie w tej intencji poranna i wieczorna droga krzyżowa. Także w kaplicy Biskupów Krakowskich w Dniu pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich zostanie odprawiona droga krzyżowa o godz. 14.00 dla pracowników kurii.

Parafia św. Mikołaja w Chrzanowie włączyła się w modlitwę w intencji skrzywdzonych w Kościele poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 8.30. W parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini Sierszy w ramach dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich o godz. 17.00 zostanie odprawiona droga krzyżowa i adoracja połączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego. W parafii św. Maksymiliana w Woli Filipowskiej przewidziano modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia w tej intencji po Mszy św. wieczornej.

Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz duszpasterz pokrzywdzonych z powodu wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne w Archidiecezji Krakowskiej otrzymali informację, że także w Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych OFM, bracia i ojcowie w piątek odprawią drogę krzyżową w intencji poszkodowanych osób oraz zostanie odprawiona Msza św. za ofiary wykorzystania przez duchownych. W intencji osób pokrzywdzonych w dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego, w łączności z kościołem powszechnym, będzie sprawowana droga krzyżowa także we we wszystkich parafiach i palcówkach, w których posługują ojcowie i bracia z Zakonu Paulinów.

Do parafii zostały wysłane materiały przygotowane na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, do wykorzystania przez księży proboszczów. Materiały są również dostępne na stronie archidiecezji: https://diecezja.pl/ochrona-dzieci-i-mlodziezy/

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Apel osoby skrzywdzonej: Otoczcie nas swą opieką, swą obecnością, swą modlitwą!

“Otoczcie nas swą opieką, swą obecnością, swą modlitwą, swym towarzyszeniem! Dzięki temu nie uciekniemy ponownie z wnętrza Kościoła, bo Wasza obecność i dobre słowo będzie nas trzymać” – przejmujący apel osoby skrzywdzonej seksualnie w dzieciństwie.

Pozwólcie, że  zacznę od słów z Księgi Kapłańskiej: „Pan powiedział do Mojżesza: «Przemów do całej społeczności  Izraelitów i powiedz im: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz! (…) Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie ponieść winy z jego powodu. Nie będziesz szukał pomsty, nie będziesz żywił urazy do synów twego ludu, ale będziesz miłował bliźniego jak siebie samego. Ja jestem Pan!» (Kpł 19,1.17). Jakże ważne są te słowa, aby nie mieć nienawiści w swym sercu do tych, którzy nas skrzywdzili, choć to brzmi wręcz surrealistycznie i nie z tego świata, ale nie da się żyć z nienawiścią w sercu! Jestem osobą, która jako nastolatek została wykorzystana seksualnie przez księdza. Dziś, po wielu latach zmagań, mogę powiedzieć: wybaczyłem, ale nie zapomniałem.

Osoby skrzywdzone w Kościele żyją latami z nienawiścią w sercu i wielkim oddaleniu od Kościoła, ponieważ nas nikt nie szuka, nie podaje nam tak bardzo potrzebnej dłoni. Dlatego niezmiernie ważne jest odszukanie takich osób oraz towarzyszenie nam w drodze powrotu do Domu Ojca. To rola nie tylko kapłanów, ale także świeckich w parafiach i to nie tylko w tych, w których te wydarzenia miały miejsce. Tak bardzo my, skrzywdzeni, potrzebujemy pomocy! Ponieważ jesteśmy sami! Tymczasem często słyszymy: „Po co po latach to mówisz?”, „Tyle lat milczałeś, to milcz dalej!”, „Czemu atakujesz Kościół?” A to nie tak! Podkreślił to zresztą Ksiądz Prymas, mówiąc, że osoba, która zgłasza krzywdę, jaka ją spotkała i o niej mówi, nie atakuje Kościoła. Wręcz przeciwnie, troszczy się o Kościół!

To nie jest nasz, świeckich Kościół, ani nie jest to Kościół księży i biskupów! To Kościół, który założył Pan nasz Jezus Chrystus! I to Jezus o swój Kościół się troszczy! O wiele bardziej niż my ludzie, obiecał nam, że bramy piekielne Go nie przemogą, ale Kościół jest złożony z grzesznych ludzi. Nas nie skrzywdził cały Kościół! Skrzywdził nas jeden człowiek, mimo że był księdzem katolickim. Kiedy po latach przychodzi taki  dzień, wypełniony Słowem Bożym, w którym wracamy do Domu Ojca, to  trzeba nam w tej drodze pomóc. To rola świeckich, tych, którzy są w różnych wspólnotach, ponieważ wasza obecność jest nam potrzeba. Wpierw trzeba nas odszukać, nie bać się nas jak trędowatych. Potrzebujemy Was, świeckich! Otoczcie nas swą opieką, swą obecnością, swą modlitwą, swym towarzyszeniem! Dzięki temu nie uciekniemy ponownie z wnętrza Kościoła, bo Wasza obecność i dobre słowo będzie nas trzymać.

Dlaczego dla nas tak ważny jest ten dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich? Ponieważ to jest dzień modlitwy za nas – osoby skrzywdzone w Kościele! Za te osoby, które nadal pozostają – i to latami – poza Kościołem, nie mają żadnego wsparcia, żadnej pomocy od nikogo, nawet od biskupów… Proszę Was, bracia i siostry, byście nie pozostali obojętni. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania małoletnich to nie tylko sprawa księży, ale Was wszystkich, abyśmy byli przez Was otuleni płaszczem modlitwy, płaszczem Miłości! Tak, MIŁOŚCI! Pytajcie się waszych księży proboszczów, waszych księży wikariuszy, czy takie osoby są w parafii, czy takie osoby są im znane. Miejcie odwagę stanąć przy nas i obok nas, abyśmy razem szli do przodu z głową podniesioną wysoko i abyśmy też dzięki Wam mieli odwagę o tym mówić, zgłaszać stosownym instytucjom.

Drodzy Księża, nie jest prawdą, że wszystkie osoby skrzywdzone Was nienawidzą. Owszem, u wielu zranionych wykorzystaniem tak jest, ale to często efekt tego, że wielu z Was nas lekceważy… Na szczęście są też dobrzy kapłani, którzy po cichu nas odszukują, pytają się o nas, rozmawiają z nami, nie zamykają przed nami drzwi… Pan Jezus mówi, że PRAWDA NAS WYZWOLI! Idźcie za Jezusem, który Was powołał, uczynił rybakami na morzach dusz ludzkich i stańcie u naszego boku. Dajcie przykład miłości i bądźcie przy nas! Wiem, że dla wielu księży ta inicjatywa jest niezrozumiała, ale to myślenie czysto klerykalne, którego trzeba się pozbyć. Jeśli Wy, księża, wraz ze świeckimi zaczniecie mówić prawdę, to my pierwsi podamy Wam rękę na zgodę! O tę odwagę Was wszystkich bardzo proszę. Zrozumcie, że walka o sprawiedliwość to nie jest zemsta z naszej strony, ona nam się należy. Drodzy księża proboszczowie, miejcie odwagę mówienia o nas! Nie jesteśmy Waszymi wrogami, my Was potrzebujemy! Waszej modlitwy, troski, dobrego słowa. Póki jesteśmy sami, to nic się nie zmieni…  Jeśli coś może się wydarzyć, to tylko z Wami, z waszą odwagą, waszym towarzyszeniem i waszą obecnością. Bez tego nic się nie uda!

Bądźcie z nami w pierwszy piątek Wielkiego Postu co roku. Nie omijajcie nas, nie zapominajcie o nas! Bądźmy razem, my Was potrzebujemy!

Krzysztof

/Tekst przesłany do Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Zezwala się na kopiowanie w całości z podaniem źródła – ochrona.episkopat.pl/
ZOBACZ TAKŻE